Spis treści

Co będzie popularne w mediach społecznościowych?

Zastanawiasz się jak przykuć uwagę odbiorców w mediach społecznościowych w tym roku? Poznaj najważniejsze trendy w świecie mediów społecznościowych w 2024!

Krótkie formy wideo nadal popularne

Ostatnie badania yaguara.co potwierdzają ten trend, a 73% konsumentów twierdzi, że preferuje krótkie filmy do wyszukiwania i poznawania produktów lub usług. Według tego globalnego badania, aż 90% marketerów planuje zwiększyć swój budżet na reelsy w 2024 roku, co pokazuje znaczącą zmianę w trendach marketingowych w social mediach.

Reels - krótkie klipy, nieskończona wyobraźnia

Dostarczymy Ci profesjonalnie przygotowane i kreatywne rolki, które wyróżnią Twoją firmę na tle konkurencji i pozwolą dotrzeć do większej liczby odbiorców.

Przykład działania: LOCAL HEROES, która dzięki kreatywnemu prezentowaniu swoich produktów na rolkach na TikToku pozwala potencjalnym Klientom lepiej zapoznać się z ofertą i zobaczyć ubrania w użyciu. Firma również angażuje swoją społeczność poprzez organizowanie konkursów.

Nano-influencerzy na topie

Influencer marketing to jedna z form marketingu, w której główną rolę odgrywa współpraca z influencerami — osobami prowadzącymi np. platformy społecznościowe o różnej tematyce w mediach społecznościowych, które przez followersów są uważane za wiarygodne i rzetelne w internecie. Ich autorytet może pomóc w osiągnięciu różnych celów, nie tylko związanych z generowaniem leadów. Zastosowanie influencer marketingu jest zatem doskonałym sposobem do zwiększania zasięgów i budowania świadomości marki.

Nano-influencerzy dzięki mniejszej bazie Obserwujących (mniej niż 10000 osób) posiadają rodzaj bliskości i zaufania, którego bardziej znani influencerzy często nie są w stanie powtórzyć.

Więcej o tematyce influencer marketingu dowiesz się z naszego słowniczka 👉🏻 Kim jest influencer?

Przykład działania: Sephora Polska podjęła współpracę z Panią Julią posiadającą mniej niż 10 000 followersów (stan na 16.02.2024).

-

-

-

Autentyczność

Konsumenci stają się bardziej krytyczni wobec prawdziwych treści nad wysoce dopracowanymi, sztucznymi alternatywami. Dzieląc się doświadczeniami, historiami i zakulisowymi spostrzeżeniami, marki mogą budować głębokie więzi konsumentami, tworząc zaufanie i lojalność. Co więcej, autentyczność pozytywnie wpływa również na wiarygodność biznesową - im bardziej przejrzysta i uczciwa jest marka, tym większy szacunek i zaufanie zyskuje od Odbiorców.

Przykład działania: Dove swoją komunikację od lat buduje wokół samoakceptacji. Ostatnio przeprowadziła kampanię Detox FEEDu mającą na celu zwrócenie uwagi na dążenie nastolatek do sprostania nierealistycznym wzorcom piękna – w jej ramach przygotowano m.in. poradnik dla rodziców, jak rozmawiać z dziećmi o toksycznych wpisach w internecie, co ukazało markę jako zaangażowaną społecznie.

-

-

User Generated Content

Treści generowane przez użytkowników (UGC), w tym recenzje, posty w mediach społecznościowych i zdjęcia przedstawiające produkty lub usługi budują silniejsze zaufanie między firmą a jej konsumentami. Badania przeprowadzone przez bazaarvoice.com pokazują znaczenie, jakie konsumenci przypisują UGC:

  • 60% badanych uważa, że treści generowane przez użytkowników są najbardziej autentyczną formą treści marketingowych.
  • Niemal połowa kupujących jest mniej skłonna do zakupu od marki, która nie posiada opinii na swojej stronie.
  • 53% kupujących twierdzi, że UGC sprawiają, że są bardziej pewni swoich decyzji zakupowych niż profesjonalne zdjęcia produktowe.

Treści generowane przez użytkowników działają jako autentyczny dowód społeczny, że Twój produkt jest wart zakupu.

Przykład: Twoja publiczność widzi osoby takie jak oni, które noszą lub używają Twojego produktu, co wpływa na ich decyzje zakupowe.

Przykład działania: CROPP na instagramie utworzył zachęcający hasztag #wearecropp posiadający 1000 postów od użytkowników, którzy zakupili ubrania i pokazują swoje stylówki.

-

-

-

Storytelling

To sztuka tworzenia atrakcyjnej historii wokół marki/produktu. Opowiedziana historia ukierunkowana jest na przekazanie określonej informacji, emocji lub idei. Żyjemy w czasach, w których świat marketingu jest przesycony różnego rodzaju przekazem reklamowym, dlatego umiejętność opowiadania w taki sposób, aby zwrócić uwagę odbiorców, staje się coraz istotniejsza. Wymaga to kreatywności, ale korzyści, jakie za sobą niesie, są nieocenione. Dane z ankiety od statista.com przeprowadzonej w 2023 r. podkreślają rosnące znaczenie storytellingu. W tej ankiecie 78% badanych zgodziło się, że przekaz skierowany personalnie jest kluczowym elementem atrakcyjnego storytellingu w kontekście trendów social media.

Więcej o tematyce storytellingu dowiesz się z naszego słowniczka 👉🏻 Co to jest storytelling? oraz artykułu na blogu Storytelling Marktingowy - opowiedz o swoim produkcie tak, aby każdy chciał go kupić

Przykład działania: Mój UKOCHANY Red Bull⚡️ tworzy historię o buntownikach, którzy nie znają granic. Dla odbiorców i bohaterów marki nie ma rzeczy niemożliwych... a jeśli braknie energii to "Red Bull doda Ci skrzyyydeł!". Oglądając ich social media zwróćcie uwagę jaki jest szum dookoła tego hasła.

Media społecznościowe dla obsługi Klienta

Platformy mediów społecznościowych stały się również cennymi narzędziami do obsługi Klientów, którzy coraz częściej wolą korzystać z nich do natychmiastowej komunikacji i oczekują szybkiej i konkretnej odpowiedzi. Badanie od explodingtopics.com wykazało, że 75% użytkowników Twittera, 59% Facebooka i 34% Instagrama angażuje się w relacje z markami w mediach społecznościowych i w około połowie przypadków jest to wykorzystywane do rozwiązywania problemów związanych z obsługą klienta. Takie interakcje mogą dostarczyć cennych informacji na temat zachowań, preferencji i tzw. bolączek Klientów, przyczyniając się do poprawy w swoich działaniach w kolejnych latach.

Przykład działania: TikTok McDonald's, który odpowiada na każdy komentarz w sposób oryginalny, uwielbiany przez użytkowników.

-

-

-

Sztuczna inteligencja

Sztuczna inteligencja (AI) rewolucjonizuje strategię mediów społecznościowych, od tworzenia treści po analizę danych. Algorytmy oparte na sztucznej inteligencji pozwalają na wykorzystanie ich w dostosowywaniu w wielu aspektach social media:

  • Personalizacja treści — umożliwia tworzenie spersonalizowanych treści, grafik na podstawie preferencji, zainteresowań i poprzednich interakcji użytkownika.
  • Automatyzacja interakcji — chatboty mogą automatycznie odpowiadać na zapytania klientów, umożliwiając firmom szybką reakcję na potrzeby odbiorców, przez co nie pozostawiamy Klientów bez odpowiedzi.
  • Analiza sentymentu — może przetwarzać i analizować ogromną ilość informacji z mediów społecznościowych, aby określić ogólny nastrój wokół marki. To pozwala firmom na szybkie reagowanie w przypadku niepochlebnej opinii publicznej czy wpadek wizerunkowych.

W mediach społecznościowych najlepiej potraktować AI jako asystenta, a nie jako automat do tworzenia np. postów. Może też pomóc w wyciąganiu wniosków z przeprowadzonych działań i analiz.

Przykład działania: Spotify używa sztucznej inteligencji jako mini asystenta, którzy tworzy proponowane playlisty w oparciu o nasze muzyczne preferencje i upodobania.

-

Podsumowanie

Podsumowując, zmiana jest jedyną stałą rzeczą w życiu, więc zrozumienie i dostosowanie się do obecnych i przyszłych trendów w mediach społecznościowych ma kluczowe znaczenie dla marek, które chcą pozostać konkurencyjne. To tylko kilka z nich, które będą trendem w tym roku. W tym świecie to przede wszystkim ciągłe podążanie za nowościami i opracowywanie na nich swojej strategii komunikacyjnej. Warto zatem weryfikować nowe pomysły i przygotować angażujący content na 2024 rok. Pamiętajcie, że trend is your friend, a prawdziwi przyjaciele to skarb.