Jakie są rodzaje briefu?
Wyróżnia się wiele rodzajów briefów, jednak trudno jest mówić o konkretnych nazwach. Wiele zależy od celu oraz intencji samego zlecającego. Możemy natomiast wyróżnić kilka popularnych pojęć:
- brief dla grafika
- brief mediowy
- brief dla agencji PR
- brief dla blogera
- brief reklamowy/brief kreatywny
- brief marketingowy
Patrząc na powyższe przykłady jesteśmy w stanie odpowiedzieć sobie na pytanie jak szerokie spektrum działania posiada agencja marketingowa oraz jak ważna jest znajomość podstawowych pojęć w tej branży.
Jakie informacje znajdują się w briefie?
W zależności od tego, w jakiej formie został napisany brief, informacje w nim zawarte nieco się różnią. Przygotowaliśmy jednak pewien uniwersalny wzór zawartości dokumentu z punktami, które dobrze skonstruowany brief powinien posiadać:
- Opis i dane firmy i produktu/usługi.
- Dotychczasowa strategia.
- Grupa docelowa - potencjalni klienci.
- Konkurencja na rynku.
- Opis zalet i przewagi nad innymi produktami.
- Cele marketingowe i komunikacji planowanych działań/akcji.
- Oczekiwany przez klientów wizerunek.
- Planowany zasięg na kampanię reklamową.
- Wskazówki, wytyczne i ograniczenia przy tworzeniu reklamy.
- Określenie, jaki budżet jest przeznaczony na reklamę.
- Czas planowanej kampanii.
Należy pamiętać, że co brief, to inne elementy działań reklamowych w nim będą zawarte.
Jak napisać spójny brief?
Wiele osób zastanawia się co i jak zawrzeć, aby umożliwić zleceniobiorcy zrozumienie zadania do wykonania. Warto zatem pamiętać, że najlepszy brief to taki, który nie przekracza 1 strony A4 i zawiera konkretne sformułowania bez ogólnych zwrotów czy ładnych stylistycznie ozdobników. Ważne, żeby nie był to zlepek przypadkowych informacji z Internetu pisanych na szybko, które może znaleźć każdy. Tutaj pośpiech nie działa na naszą korzyść, dlatego lepiej jest usiąść, dobrze przemyśleć temat i zawrzeć wszystko to, co uważamy za słuszne.
Podsumowując, dobry brief to punkt wyjścia do rozpoczęcia współpracy - pozwala na zgłębienie specyfiki firmy, jej celów i potrzeb, otoczenia konkurencyjnego, grupy docelowej, harmonogramu oraz specjalnych wymagań odnośnie realizacji projektu. Dzięki temu marketerzy są w stanie znaleźć ukrytą potrzebę konsumencką, czyli tzw. insight, która pokazuje potencjalnemu klientowi swojego zleceniodawcy, że marka/produkt rozumie jego problemy, potrzeby i motywacje.
Ostatnia aktualizacja: 11 czerwca 2024
Pozyskuj klientów online i zwiększaj zyski dzięki reklamie w Internecie!
Powiązane Artykuły
Co to jest marketing internetowy
Z Internetu obecnie korzysta ponad 4,5 miliarda ludzi na całym świecie i liczba ta rośnie z każdą sekundą. Daje to niesamowite możliwości w zakresie marketingu...
Przeczytaj artykuł >>