Co to jest Black Hat SEO - Definicja

Black Hat SEO to techniki optymalizacji dla wyszukiwarek (SEO) polegające na manipulacji algorytmami wyszukiwania, aby przyspieszyć i zwiększyć widoczność strony internetowej w wynikach wyszukiwania. Te techniki często są w sprzeczności z wytycznymi Google i nieetyczne, co ostatecznie w dłuższej perspektywie przyniesie odwrotny efekt niż oczekiwany.

Co to jest Black Hat SEO?

Znane techniki Black Hat SEO

Upychanie słów kluczowych (ang. keyword stuffing) to technika, która polega na umieszczaniu słów kluczowych na stronie w nadmiernej, przesadzonej ilości z myślą o manipulacji wynikami wyszukiwania.

Ukrywanie linków i treści (ang. hidden text). Inną techniką jest ukrywanie treści, której celem jest zwiedzenie robotów Google skanujących strony, ukazując im inne treści niż użytkownikom. Techniki te obejmują zmianę koloru tekstu na kolor tła, ustawianie rozmiaru czcionki na 0 lub maskowanie treści za obrazami. Skutkuję to tym, że treści zawierające np. frazy kluczowe są niewidoczne dla ludzi przeglądających daną stronę, natomiast robot skanujący stronę je zauważy.

Farmy linków (ang. link farms). Wykorzystywanie systemów wymiany linków również uznawane jest za technikę Black Hat SEO. Tak zwane farmy linków to strony internetowe, które łączą się nawzajem w celu zwiększenia liczby linków prowadzących do nich, a tym samym zwiększenia swojej widoczności w wynikach wyszukiwania. Od momentu, kiedy Google zrobił aktualizacje algorytmu, działanie takie nie tylko nie poprawia widoczności strony, ale też może być szkodliwe. Pozyskiwanie linków w ten sposób jest zabronione przez Google.

Strony przejściowe (ang. doorway pages). Kolejną z technik Black Hat SEO jest stosowanie stron przejściowych, zwanych doorway pages. Są to strony stworzone wyłącznie w celu przekierowania ruchu do innej strony internetowej. Mają one na celu manipulację rankingiem strony w wynikach wyszukiwania.

Oczywiście to tylko wybrane przykłady Black Hat SEO, w rzeczywistości sposobów jest więcej. Ale czy warto ryzykować ? Pozycjonowanie stron jest ściśle związane z wpasowaniem się w aktualnie obowiązujące, zgodne z etyką algorytmy Google.

White Hat SEO

White Hat SEO to techniki pozycjonowania stron internetowych, które są zgodne z wytycznymi Google i skupiają się na poprawie doświadczenia użytkownika, tworzeniu wartościowych treści (content marketing) i etycznym pozycjonowaniu strony. Są przeciwieństwem omówionych wyżej Black Hat SEO.

Chociaż techniki Black Hat SEO mogą przynosić krótkotrwałe rezultaty, zazwyczaj prowadzą do długotrwałych negatywnych skutków, takich jak spadek pozycji w wynikach wyszukiwania i utrata zaufania użytkowników, a w skrajnych przypadkach całkowite i trwałe usunięcie domeny z indeksu Google.

Ostatnia aktualizacja: 11 czerwca 2024

Czy ta definicja była dla Ciebie pomocna?

(4.9/5), głosów: 16
Ocena strony:
Google Business Profile Specialist
LinkedIn

Pozyskuj klientów online i zwiększaj zyski dzięki reklamie w Internecie!

Skontaktuj się z nami

Zamów bezpłatną wycenę!

(czytaj więcej) Na podstawie tej zgody będziemy mogli skontaktować się z Tobą za pośrednictwem np. telefonu czy poczty elektronicznej w celu obsługi przez nas twojego zapytania. Administratorem Twoich danych osobowych jest KS Sp. z o.o. Gorzyce 141, 38-230 Nowy Żmigród, NIP: 6852338589. Gwarantujemy spełnienie wszystkich Twoich praw wynikających z ogólnego rozporządzenia o ochronie danych, tj. prawo dostępu, sprostowania oraz usunięcia Twoich danych, ograniczenia ich przetwarzania, a także prawo wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych (więcej na temat przetwarzania Twoich danych osobowych znajdziesz w Polityka Prywatności). (zwiń)
Go Top