Co to jest Paginacja - Definicja

Paginacja - inaczej nazywa stronicowaniem, występuje najczęściej w sklepach internetowych oraz na rozbudowanych blogach. Paginacja polega na podzieleniu treści, listy produktów czy wpisów na kolejne strony witryny. Paginacja pomaga użytkownikom w nawigacji na stronie, pozwala również na jej uporządkowanie, przy okazji zwiększając jej wydajność.

Co to jest Paginacja?

Atrybuty rel=”prev” i rel=”next w paginacji

Atrybuty rel=”prev” i rel”next” wykorzystywane na stronach paginacji wskazują robotom poprzednią i następną stronę, pozwalając lepiej zrozumieć strukturę naszej strony. Z informacji potwierdzonych w 2019 roku algorytmy Google nie wspierają już wykorzystywania tych parametrów. Spowodowane jest to tym, że algorytmy doskonale rozpoznają kolejne podstrony w paginacji.

Przykład paginacji na blogu Agencji KS

Canonical - Link Kanoniczny w Paginacji

W związku ze stronicowaniem bardzo często dochodzi do duplikacji treści na stronie, która może powodować kanibalizację. Strony paginacji mogą posiadać taką samą treść, wyświetlane mogą być na nich te same produkty. Dodatkowo najczęstszym problemem w paginacji jest duplikacja meta tagów. Rozwiązaniem takiego problemy jest ustawienie linku kanonicznego na pierwszą stronę kategorii lub stronę zbiorczą. Atrybut rel=”canonical” kierujący na 1 stronę stosujemy wyłącznie wtedy kiedy faktycznie występuje duplikacja treści. Jeśli na kolejnych podstronach nie ma tego samego fragmentu tekstu i występują inne produkty, canonical powinien wskazywać na daną stronę w paginacji.

Ostatnia aktualizacja: 12 czerwca 2024

Czy ta definicja była dla Ciebie pomocna?

(4.8/5), głosów: 18
Ocena strony:
Team Leader SEO E-commerce
LinkedIn

Pozyskuj klientów online i zwiększaj zyski dzięki reklamie w Internecie!

Skontaktuj się z nami

Zamów bezpłatną wycenę!

(czytaj więcej) Na podstawie tej zgody będziemy mogli skontaktować się z Tobą za pośrednictwem np. telefonu czy poczty elektronicznej w celu obsługi przez nas twojego zapytania. Administratorem Twoich danych osobowych jest KS Sp. z o.o. Gorzyce 141, 38-230 Nowy Żmigród, NIP: 6852338589. Gwarantujemy spełnienie wszystkich Twoich praw wynikających z ogólnego rozporządzenia o ochronie danych, tj. prawo dostępu, sprostowania oraz usunięcia Twoich danych, ograniczenia ich przetwarzania, a także prawo wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych (więcej na temat przetwarzania Twoich danych osobowych znajdziesz w Polityka Prywatności). (zwiń)
Go Top