Spis treści:

Czym właściwie są Meta Tagi?

Do najważniejszych meta tagów wpływających na SEO naszej strony należą Title i Description. Pewnie sobie myślisz, ale zaraz... ten Title to wcale nie jest taki meta, jakby się na początku wydawało. Święta prawda, znacznik <title> jest nazywany w ten sposób tylko i włącznie ze względu na stare nawyki. Nie zmienia to jednak faktu, że na chwilę obecną jest mocnym czynnikiem rankingowym i chcąc, aby nasza strona wyświetlała się w czołówce wyników organicznych, musimy go optymalizować zarówno dla algorytmu Google, jak i użytkownika.

Meta description z kolei zasłużyło na swoje miano w 100%. Pomimo faktu, że Google nie traktuje go jako czynnik rankingowy, pełni on niesamowicie istotną funkcję w kodzie naszej strony. Pozwala bowiem na wyświetlenie krótkiego opisu tego, co użytkownik znajdzie na niej i zachęcenie go do dalszej interakcji z naszym zachęcającym SERP-em.

Bardziej szczegółowe informacje na temat meta tagów znajdziesz w naszym słowniku.

Sposoby na umieszczenie Meta Tagów w WordPressie

 • Yoast SEO - zdecydowanie najczęściej wybierana przez właścicieli stron postawionych na WordPressie. To prawdziwy kombajn SEO, który oprócz zamieszczania Meta Tagów (w tym masowo generowanych), pozwala nam zmienić szereg różnych opcji.
 • Meta Tag Manager - Pozwala na dodawanie i modyfikowanie meta tagów na każdej podstronie w naszym serwisie, jednak nie można przy jej pomocy zmieniać znacznika <title>.
 • All in One SEO - Dzięki tej wtyczce nie tylko przypiszemy meta tagi, ale również zadbamy o inne elementy wpływające na SEO naszej strony (np. dodawanie schema, personalizacja wyglądu linku w social media i inne przydatne funkcje).
 • Rank Math - To kolejna wtyczka, pozwalająca nam wprowadzać różnego rodzaju modyfikacje SEO, podczas instalacji ma możliwość importu danych z Yoast SEO.
 • The SEO Framework - Prosta wtyczka, która zdaje się bardzo odchudzoną wersją pozostałych wtyczek w zestawieniu. W rzeczywistości zawiera większość użytecznych w SEO funkcji i jest na tyle prosta w obsłudze, że nawet amator ją okiełzna.

Instalacja wtyczek na WordPressie

Instalacja wtyczek na WordPressie odbywa się w sposób intuicyjny i nawet niedoświadczony użytkownik nie powinien mieć z tym problemów, niemniej jednak przedstawię w zaledwie dwóch krokach jak to przebiega dla WordPressa w wersji 6.1.1.

 1. Pobranie wtyczki z panelu administratora CMS-u WordPress.

  Pierwsze kroki w kierunku dodania meta tag description
  Dodawanie nowej wtyczki w WordPressie

 2. Z menu po lewej stronie wybieramy kolejno Wtyczki -> Dodaj nową. Po przejściu do nowego okna w wyszukiwarce wpisujemy nazwę wtyczki, którą chcemy pobrać i klikamy "zainstaluj". Sam WordPress intuicyjnie przeprowadzi nas przez instalację.
 3. Z menu po lewej stronie wybieramy kolejno Wtyczki -> Dodaj nową. Wracamy do widoku "Wtyczki", po czym włączamy wybraną przez nas opcję.

  włączanie wtyczki do poprawy widoczności w wynikach wyszukiwania
  Instalacja wtyczki w WordPressie

 4. Mamy zainstalowaną wtyczkę i co teraz? Nic prostszego, wystarczy wrócić do widoku zainstalowanych wtyczek, znaleźć tą, która nas interesuje i wybrać "włącz". Bardziej rozbudowane wtyczki będą wymagać od nas przebrnięcia przez kreator, który pomaga wstępnie skonfigurować podstawowe i nieco bardziej zaawansowane opcje.

Dodawanie Title i Meta Description dla wybranych wtyczek

Poniżej przedstawię wybrane wtyczki, które w moim mniemaniu spełniają swoją funkcję i pozwalają zmienić zarówno "meta title", jak i opis strony.

Meta tagi za pomocą wtyczki Yoast SEO

Zacznę od wtyczki, która jest jedną z najbardziej rozbudowanych narzędzi SEO na CMS-ach WordPress. Samo jej działanie jest bardzo intuicyjne. Wystarczy uruchomić wtyczkę, żeby na każdej ze stron ukazało się okno z edycją i uproszczoną analizą SEO. Pierwsze okno z frazami kluczowymi można zignorować, ze względu na to, że "meta keywords" już od dawna nie stanowią czynnika rankingowego i nie pomagają w pozycjonowaniu.

Okno do optymalizacji tutułu strony pod odpowiednie słowa kluczowe
Widok edytora Yoast SEO na podstronie serwisu

Na powyższym screenie możecie zauważyć najbardziej interesujące nas pola, jeśli mówimy o meta tagach w SEO. Jeśli chcemy, zastępujemy standardowy tytuł strony, przypisany przez wtyczkę, swoim własnym. W polu "Opis" Wpisujemy to, co najlepiej odzwierciedli zawartość przedstawioną na stronie. Tutaj możemy znaleźć dobrą praktykę tworzenia znaczników meta.

Optymalizacja "meta tags" dla robotów Google
Poprawnie przypisane Meta Tagi

Na powyższym widoku możemy zauważyć jak powinien wyglądać poprawnie uzupełniony znacznik Meta Description i title.

Po zaktualizowaniu strony, nasze zmiany zostaną natychmiast wdrożone, pozostaje jedynie poczekać na aktualizację w indeksie lub spróbować nieco przyspieszyć proces indeksowania przy użyciu Google Search Console.

Meta tagi - Rank Math

Wtyczka Rank Math daje możliwość masowego uzupełniania znaczników meta (co jest dobrą opcją w przypadku szybkiej optymalizacji), jednak w tym przypadku zależy nam unikalnych tytułach i opisach strony.

Żeby zaktualizować dane, musimy przejść do konkretnej strony lub wpisu blogowego i z menu hamburger, umieszczonego w prawym, górnym rogu wybieramy naszą wtyczkę Rank Math.

Widok zawartości strony dla wtyczki Rank Math
Widok lokalizacji wtyczki Rank Math w oknie edycji strony

Klikamy w przycisk "Edytuj fragment rozszerzony", po czym otwiera nam się okno edycji, podobne jak w przypadku innych wtyczek.

zmieniamy meta name="description" content przy pomocy edytora Rank math
Przycisk uruchamiający edytor meta title i description

Następnie wpisujemy interesujący nas, zoptymalizowany pod główne słowo kluczowe i użytkownika zarówno tytuł strony, jak i opis tego, co na niej znajdziemy.

Meta tagi przy pomocy All in One SEO

Dodawanie tytułu i opisu strony przy pomocy powyższej wtyczki jest bardzo zbliżone do rozwiązania z Yoast. Po jej uruchomieniu dla każdej podstrony dodany jest obszar do edycji SEO, przy pomocy którego możemy zoptymalizować opcje widoczności dla robotów internetowych i użytkowników wyszukiwarek.

Poprawa znaczników z punktu widzenia SEO
Widok edytora wtyczki All in One SEO

Na powyższym screenie możemy zobaczyć standardowe okno charakterystyczne dla wtyczki All in One SEO, wraz z wytycznymi dotyczącymi maksymalnej długości znaków.

Meta Tag Manager - Prosta edycja Meta Tagu

Meta Tag Manager po aktywowaniu, podobnie jak w przypadku wspomnianych już wtyczek, dodaje nowe okno edycyjne na samym dole na danej podstronie.

Możliwość dodanie meta robots="noindex" przy pomocy wtyczki Meta Tag Manager
Edycja znaczników w Meta Tag manager

Powyższa wtyczka jest o tyle ciekawa, że pozwala nam edytować sporą ilość dodatkowych znaczników takich jak: meta robots, meta charset, a nawet nieużywanego już meta keywords. Brakuje w niej jednak opcji dodania tytuły do strony. Jest to duży minus pod kątem SEO i optymalizacji dla wyszukiwarek, ze względu na brak możliwości ręcznego umieszczenia słów kluczowych w znaczniku <title>.

The SEO Framework

Bardzo lekka wtyczka do edycji SEO, pozwalająca edytować Meta Tagi wpływające zarówno na pozycję strony, jak i odczucia użytkowników. Instalujemy ją w taki sam sposób jak inne wtyczki, a możliwość edycji pojawia się od razu na dole każdej strony w naszym serwisie.

Okno pozwalające na optymalizację tytułu pod frazy kluczowe
Widok edytora Meta tagów w The SEO Framework

Powyższe okno pokazuje intuicyjne pole edycji dla The SEO Framework.

Dwa słowa podsumowania

Wtyczki to doskonałe narzędzia, pozwalające edytować źródło strony. Dzięki nim ułatwimy pracę robotom wyszukiwarek i podnosimy ogólne wrażenie użytkowników o naszej stronie. Skorzystaj z dowolnie wybranej przez siebie wtyczki i popraw widoczność strony pozwalając jej na niewielkie zmiany w kodzie html.

Niezależnie od opcji, z której skorzystamy, musimy jednak uważać na przestarzałe, nieaktualizowane wtyczki, ponieważ stanowią one furtkę do potencjalnej infekcji strony. Jeśli optymalizacja strony pod kątem SEO wydaje Ci się uciążliwa, pozwól nam zrobić to za siebie. Zachęcam do sprawdzenia naszej pełnej oferty, w szczególności na pozycjonowanie stron internetowych.

Problem z widocznością w wyszukiwarce Google?

Zdaj się na specjalistów z KS!