Spis treści

Co to jest Google Cloud Platform?

Google Cloud Platform to platforma chmurowa, dzięki której mamy możliwość budowania, testowania i wdrażania swoich rozwiązań przy użyciu niezawodnej i skalowalnej infrastruktury od Google.

Usługi chmurowe stają się coraz to popularniejsze wśród użytkowników indywidualnych jak i duże firmy. Korzystając z usług chmurowych, nie jest wymagana instalacja dodatkowych programów na komputerze, wszystko odbywa się online.

Najpopularniejsze usługi dostępne w Google Cloud Platform:

 • Cloud Storage — usługa skierowana główne dla firm, która pozwala na zapisywanie i przechowywanie różnych rodzajów plików, podobnie jak Google Drive, jednak ze znacznie większą pojemnością.
 • Cloud Computing — usługa pozwala na zarządzanie i tworzenie wirtualnych maszyn w Google.
 • Cloud SQL — usługa oferująca zarządzanie relacyjnymi bazami danych (MySQL, PostgresSQL)
 • Bug Query — usługa pozwalająca pobieranie dużych ilości danych z różnych źródeł.
 • Dataflow — narzędzie, które pozwala na monitorowanie i analizowanie przepływów strumieniowych i wsadowych danych.
 • Google Cloud IoT — usługi zarządzania i rozwoju „internetu rzeczy”, czyli inteligentnych urządzeń komunikujących się ze sobą, bez względu na to, gdzie się znajdują.

Jak uzyskać klucz API Google Maps?

Aby móc korzystać z usług, jakie dostępne są w panelu Google Cloud Platform, należy posiadać konto Google. Jak utworzyć konto Google dowiesz się tutaj.

Kiedy posiadamy już konto Google, wchodzimy na cloud.google.com i logujemy się, podając dane logowania swojego konta.

Ważne:

Przy rejestracji w Google Cloud Platform utwórz konto rozliczeniowe. Należy podać swój adres oraz dane karty płatniczej. Google sam nie obciąży naszej karty żadnymi kosztami. Przed wykupieniem płatnych usług, wykorzystaniu otrzymanych darmowych środków, czy zakończeniu okresu próbnego konieczne jest zaakceptowanie zapłaty.

Google Cloud Platform
Google Cloud Platform

Przechodzimy do konsoli, wybierając przycisk „Console”, który znajduje się u góry po prawej stronie.

Aby móc działać w konsoli, utwórz nowy projekt. Aby to zrobić, kliknij obszar: „Wybierz projekt” w lewym górnym rogu, a następnie Nowy projekt. W oknie, które się pojawi, wpisujemy nazwę projektu oraz wybieramy organizację. Możemy również pozostawić bez zmian — przechodzimy dalej.

Utwórz projekt w Google Cloud Platform
Tworzenie nowego projektu w Google Cloud Platform

Po utworzeniu nowego projektu i wybraniu go ukaże się główny widok tak jak poniżej.

Głowny widok projektu
Głowny widok projektu

Aby uzyskać klucz API, który będziemy mogli wykorzystać w dowolnej aplikacji, w zakładce: „Interfejsy API i usługi” wybieramy „Dane logowania”. W nowym widoku, który nam się ukaże, klikamy „Utwórz dane logowania” i z rozwiniętego menu „Klucz interfejsu API”.

Utworzenie klucza interfejsu API Google
Utworzenie klucza interfejsu API Google

Teraz tworzy nam się klucz API. Po poprawnym utworzeniu pojawi się okno z naszym API Key, który należy skopiować i zapisać w bezpiecznym miejscu.

Wygenerowany API Key
Wygenerowany API Key

Dlaczego warto ustawić ograniczenia interfejsów API?

Wygenerowanego klucza API nie powinniśmy udostępniać publicznie, gdyż może zostać wykorzystany przez niepowołane osoby. Naszego klucza API Google nie powinniśmy podawać w źródle strony, czy kodzie HTML. Klucz pozostaje aktywny i ważny do czasu, aż utworzony projekt, bądź konto Google nie zostaną usunięte.

Jak zablokować klucz API?

Ważnym zadaniem po utworzeniu klucza API jest jego odpowiednie zabezpieczenie. Aby to zrobić, wybieramy nasz nowo utworzony klucz API z listy.

Wybierz klucz API do zabezpieczenia
Wybierz klucz API do zabezpieczenia

W widoku, jaki się nam pojawi, mamy możliwość ustawienia ograniczenia interfejsów API naszego klucza. W pierwszym polu możemy nadać mu własną nazwę.

Ograniczenia dostępu do witryn

Ustawienie ograniczenia interfejsów API
Ustawienie ograniczenia interfejsów API

Poniżej mamy pole ustawienia ograniczenia aplikacji, gdzie wybierając odpowiednio:

 • Brak — brak jakichkolwiek ograniczeń użycia klucza API.
 • Witryny — jeśli klucz API będzie wykorzystywany w witrynach, należy wybrać tę opcję. Pozwala ona na podanie określonych stron, na których będzie wykorzystywany. Możemy ustalić dowolną ilość stron, dodając odsyłające adresy http bądź https (jeśli mamy SSL).
 • Adresy IP — podobnie jak w przypadku witryny, z tą różnicą, że zamiast domen, podajemy adresy IP, z których będziemy łączyć się z usługą API Google.
 • Aplikacje na Androida — ogranicza użycie klucza do wybranych aplikacji na androida.
 • Aplikacje na iOS — tak jak w przypadku aplikacji na androida, tylko dla aplikacji na iOS.

Ograniczenia interfejsów API

Mamy możliwość również ograniczenia klucza API do interfejsów, które ten klucz może wywoływać. Domyślnie jest ustawione „Nie ograniczaj klucza”, aby ograniczyć klucz do określonych interfejsów, wybieramy opcję „Ogranicz klucz”.

Klucz API Google - ograniczenie interfejsów
Klucz API Google - ograniczenie interfejsów

Wówczas z pola, które się ukaże, wybieramy te interfejsy, które będzie wykorzystywać nasza aplikacja. Pozwoli nam to jeszcze bardziej ograniczyć użycie klucza przez nieuprawnione do tego aplikacje.

Możliwe do ograniczenia interfejsy
Możliwe do ograniczenia interfejsy

Mapa Google z wykorzystaniem API Google Maps

Wiele firm może mieć potrzebę dodania własnej, spersonalizowanej mapy Google na swoją stronę internetową. Do tego można wykorzystać odrębne API Google Maps.

Dzięki Google Maps API mamy możliwość tworzenia spersonalizowanych Map Google, na których przedstawimy np. wszystkie punkty naszej sieci sklepów, dodamy dymki do pinesek na mapie, czy spersonalizujemy kolory, które będą bardziej spójne z naszą stroną. Taka Mapa Google zapewne przyciągnie wiele więcej konwersji, niż standardowa.

Widok panelu Google Maps Platform
Widok panelu Google Maps Platform

Jeśli na swojej stronie chcesz pomóc swoim klientom podczas uzupełniania adresu przy składaniu zamówienia, możesz również skorzystać z API Google Maps.

Podpowiedzi adresów poprzez Google Maps API
Podpowiedzi adresów poprzez Google Maps API

Podsumowanie

Wykorzystując funkcje, jakie daje nam Google z wykorzystaniem klucza API Google, możemy przyciągnąć znacznie więcej klientów. Dodając spersonalizowane Mapy Google do naszej strony, możemy pomóc klientom podczas składania zamówienia w naszym sklepie, wyznaczyć w prosty sposób trasę dojazdu do naszej firmy, a także dostosować wygląd Map Google do szaty graficznej naszej strony.

Dodatkowo możemy tworzyć własne aplikacje, które usprawnią pracę naszej firmy. W naszej agencji powstała aplikacja Easy Local, która pozwala na masowe zarządzanie profilami firm w Mapach Google.

Klucz API Google daje masę możliwości. Dlatego warto zagłębić się w to, co dzięki niemu możemy wykonać. Zapewne wiele firm znajdzie zastosowanie, które znacznie przyspieszy procesy.

Dowiedz się więcej:

💡 Co to jest API