Spis treści:

Yoast SEO - co to jest i do czego służy

Content marketing tools

Yoast SEO, często nazywany po prostu „Yoast”, to popularna wtyczka do optymalizacji stron pod kątem SEO, specjalnie zaprojektowana dla platformy WordPress.

Wtyczka Yoast SEO jest dostępna w wersji bezpłatnej i premium, która oferuje więcej dodatkowych  funkcji, o czym wspomnę w dalszej części artykułu. Yoast SEO oferuje wiele przydatnych funkcji, które pomagają zoptymalizować Twoją WordPressa pod kątem SEO. Oto niektóre z nich:

 • Optymalizacja treści: Yoast SEO umożliwia optymalizację każdej strony lub wpisu na blogu pod kątem słów kluczowych.
 • Podgląd Google: Wtyczka oferuje podgląd strony (snippet preview), który pokazuje, jak Twoja strona internetowa będzie wyglądać w wynikach wyszukiwania Google.
 • Czytelność tekstu: Yoast SEO analizuje czytelność tekstu i daje praktyczne wskazówki, jak ją poprawić.
 • Generowanie mapy strony XML: Wtyczka automatycznie generuje i aktualizuje mapę strony XML, co pomaga wyszukiwarkom lepiej zrozumieć Twoją stronę internetową przez roboty indeksujące. Dodatkowo możemy wybrać jakie rodzaje treści chcemy indeksować.
 • Ustawienia tytułów i meta opisów: Możesz dostosować tytuły i meta opisy dla różnych typów stron, m.in. wpisów, kategorii czy tagów.
 • Oznaczenia Schema.org: Yoast SEO dodaje automatycznie oznaczenia Schema.org do Twojej strony, które pomagają wyszukiwarkom zrozumieć kontekst Twojej strony.
 • Integracja z Google Search Console: Pozwala na monitorowanie danych takich jak np. pozycje czy ruch.

Warto pamiętać, że choć wersja bezpłatna Yoast SEO oferuje wiele przydatnych funkcji, wersja premium oferuje dodatkowe narzędzia i wsparcie, które mogą być wartościowe dla bardziej zaawansowanych i wymagających użytkowników.

Wtyczka Yoast SEO Wordpress - instalacja

Instalacja wtyczki Yoast SEO na WordPress jest prosta i zwykle nie wymaga więcej niż kilku minut. Oto jak to zrobić:

 1. Po zalogowaniu się na swojej stronie należy przejść do panelu administracyjnego.
 2. Z menu po lewej stronie należy kliknąć we „Wtyczki”, a następnie „Dodaj nową”.

Lista wtyczek zainstalowanych na wordpressie

 1. W polu wyszukiwania wpisz „Yoast SEO” i naciśnij enter.
 2. W wynikach wyszukiwania znajdź wtyczkę „Yoast SEO” i kliknij „Zainstaluj teraz”.

wpisanie w wyszukiwarce wtyczek „yoast seo” oraz instalacja Yoast

 1. Po zakończeniu instalacji kliknij „Włącz”.
 2. Po aktywacji Yoast SEO pojawi się w menu po lewej stronie w panelu administracyjnym.

zainstalowana wtyczka w menu w wordpress

Gotowe! Wtyczka została zainstalowana, a zatem można przejść do jej konfiguracji.

Podstawowa konfiguracja wtyczki Yoast SEO

Po zainstalowaniu i aktywacji wtyczki Yoast SEO na Twojej stronie, pierwszym krokiem jest przeprowadzenie podstawowej konfiguracji. Konfiguracja strony jest bardzo prosta i nie powinna sprawić problemów nawet komuś, kto jest w tym temacie całkiem zielony.

Pierwsza konfiguracja

Aby przejść przez konfigurację wtyczki znajdź w menu po lewej stronie Yoast SEO, klikając „Ogólne”, a następnie „Pierwsza konfiguracja”.

W pierwszym kroku, jakim jest optymalizacja danych seo, wtyczka przeanalizuje stronę podobnie jak Google. Dodatkowo ewentualne pojawiające się problemy techniczne zostaną naprawione automatycznie bez konieczności robienia tego ręcznie. Analiza nie trwa długo, lecz jeśli strona jest dość rozbudowana, to może potrwać dłużej.

The Yoast - optymalizacja danych seo

W kolejnym kroku (reprezentacja witryny) należy wybrać czy witryna ma reprezentować daną organizację, czy osobę.

Jeśli posiadasz profile w mediach społecznościowych takich jak np. Facebook czy też Twitter dla danej organizacji, to w kroku trzecim możesz je podać. Jeśli w poprzednim kroku wybrałeś osobę, a nie organizację to ten krok będzie się różnił.

Przedostatni krok dotyczy osobistych preferencji, w którym wtyczka Yoast SEO wychodzi z zapytaniem, czy wyrażamy zgodę na monitorowanie naszych danych w obrębie strony w celu udoskonalenia wtyczki.

Na ten moment to wszystko - ostatni krok kończy Twoją konfigurację.

Pierwsza konfiguracja - seo and optimization

Integracja z Google Search Console

Integracja Yoast SEO z Google Search Console daje Ci możliwość monitorowania, jak Google indeksuje Twoją stronę. Możesz zobaczyć w GSC, które strony są indeksowane, jakie błędy indeksowania występują, a także które zapytania kluczowe prowadzą do Twojej strony. To bardzo cenne informacje, które mogą pomóc Ci zoptymalizować Twoją strategię SEO. Warto dodać, że wtyczka oprócz integracji z GSC umożliwia również połączenie się z takimi narzędziami jak Yandex, Bing, Baidu czy Pinterest. Przedstawię Ci jak to zrobić w przypadku GSC (Uwaga: te instrukcje mogą się nieco różnić w zależności od wersji wtyczki). Należy wejść w ustawienia wtyczki, a następnie wybrać z menu „site connections”.

W sekcji Google kliknij Google Search Console, po czym zostaniesz przekierowany na stronę, na której należy wybrać metodę weryfikacji.

Yoast pozwala na integracje z search console

Jeśli nie jesteś zalogowany do swojego konta Google, zostaniesz poproszony o zalogowanie się. Wybierz metodę weryfikacji „HTML tag” (powinieneś zobaczyć kod, który zaczyna się od "<meta name="google-site-verification" content="kod" />). Skopiuj ten kod.

Wróć do strony Yoast SEO i wklej skopiowany kod do pola „Google”, a następnie kliknij „Zapisz zmiany”.

Wróć do Google Search Console i kliknij „Potwierdź”. Jeśli wszystko poszło dobrze, zobaczysz wiadomość potwierdzającą, że weryfikacja się powiodła.

Dowiedz się więcej:

👉 Co to jest Google Search Console?

Mapa strony

Mapa witryny (sitemap) to plik, który zawiera linki do istotnych stron witryny oraz informacje o związkach między nimi. Można również podać w nim informację o filmach, grafikach jak i innych plikach znajdujących się na Twojej stronie. Plik ten odczytywany jest przez Google, aby efektywniej indeksować strony.

Yoast SEO automatycznie generuje i aktualizuje mapę strony dla Twojej strony. Wszystkie nowe strony lub posty, które dodajesz, są automatycznie dodawane do sitemapy. Dodatkowo możesz wybrać, które typy treści powinny być uwzględniane w mapie strony. Masz możliwość zdecydowania, że chcesz wykluczyć określone strony lub kategorie z mapy strony.

Aby zobaczyć swoją mapę strony, dodaj /sitemap_index.xml na końcu adresu URL Twojej strony (na przykład, www.twojastrona.com/sitemap_index.xml). Możesz przesłać swoją mapę strony do GSC, aby pomóc Google szybciej zindeksować Twoją stronę.

Dowiedz się więcej:

👉 Mapa strony w formacie XML (sitemap.xml) – kompleksowy poradnik

Włączenie opcji generowania sitemapy we wtyczce yoast

Optymalizacja strony

Tworzenie contentu przyjaznego dla SEO jest kluczowe, jeśli chodzi o osiągnięcie sukcesu w wynikach wyszukiwania. Wtyczka Yoast SEO dla WordPressa to potężne narzędzie, które może Ci w tym pomóc. Poniżej przedstawię, jak zoptymalizować daną podstronę, wykorzystując to narzędzie.

Po zainstalowaniu wtyczki Yoast SEO na swojej stronie, masz możliwość przeprowadzenia szczegółowej optymalizacji każdej podstrony lub wpisu. Na początek, warto się zająć optymalizacją tytułu i meta opisów (meta tagów). Tytuł strony to pierwsza rzecz, którą użytkownik zobaczy w wynikach wyszukiwania. Wtyczka Yoast pozwala na tworzenie tytułów i opisów strony, które mogą skutecznie przyciągać uwagę i zwiększać ruch na stronie.

Wgląd na meta tagi, jakie ma ustawiona dana podstrona

Podobnie ważne jest odpowiednie użycie słów kluczowych na swojej stronie. Wtyczka Yoast SEO pozwala monitorować, jak często używasz swojego słowa kluczowego w treści strony. Oczywiście, powinieneś pamiętać, że kluczowe jest również tworzenie treści, które są przyjazne dla użytkowników.

Wtyczka oferuje również wsparcie dla optymalizacji stron pod kątem SEO na social media. Możesz dodać specjalne meta tagi, które poprawią wygląd Twojej strony, gdy będzie ona udostępniana na platformach społecznościowych.

Media społecznościowe - dodanie tytułu i opisu

Wtyczka Yoast SEO oferuje również funkcje, które wykraczają poza te podstawowe elementy. Jednym z takich narzędzi jest analiza czytelności. Wtyczka Yoast SEO oceni czytelność Twojego tekstu na podstawie różnych czynników, takich jak długość zdań, użycie nagłówków i pod nagłówków, czy użycie aktywnej formy zamiast biernej. Uzyskanie zielonej kropki w analizie czytelności to znak, że tekst jest łatwy do przeczytania i zrozumienia, co jest niezbędne dla utrzymania uwagi użytkowników.

Analiza czytelności podstron lub wpisów

Równie przydatna jest funkcja Yoast SEO, która pozwala na ustawienie swojego głównego słowa kluczowego dla każdej strony.

Dodanie frazy kluczowej dla danej strony w free version wtyczki.

Po ustawieniu głównego słowa kluczowego, wtyczka oceni, jak skutecznie jest ono używane w treści strony. Najlepsze wyniki można osiągnąć, tworząc naturalne, interesujące i wartościowe treści dla użytkowników.

Analiza i działania seo - zadbanie o stronę WWW

Pamiętaj, że optymalizacja strony to proces, który wymaga sporo czasu i pracy. Jednak z odpowiednimi narzędziami, takimi jak wtyczka Yoast SEO, można to zadanie znacznie ułatwić.

Yoast SEO premium

Wersja premium wtyczki Yoast SEO oferuje szereg zaawansowanych funkcji, które wychodzą daleko poza możliwości darmowej wersji, zapewniając jeszcze większą kontrolę nad SEO Twojej strony.

Jedną z kluczowych zalet Yoast SEO Premium jest możliwość optymalizacji dla wielu słów kluczowych na jednej stronie, co pozwala skupić się na kilku różnych tematach lub aspektach Twojej treści. Jest to szczególnie przydatne, gdy tworzysz złożone treści, które obejmują wiele tematów. Kolejną cenną funkcją jest wsparcie dla synonimów i fraz pokrewnych, co pozwala wtyczce lepiej zrozumieć kontekst Twojej treści i pomaga w tworzeniu bardziej naturalnych, ludzkich tekstów.

Yoast SEO Premium oferuje również funkcję przeglądu wewnętrznego linkowania, suferujący, jakie strony na Twojej stronie www mogą być powiązane z treścią, którą aktualnie piszesz. To nie tylko oszczędza wiele czasu, ale także pomaga w budowie silnej struktury linków wewnętrznych na Twojej stronie. Warto dodać, że w wersji premium wtyczka umożliwia ustawienie przekierowań np. 301.

Na koniec, ale nie mniej ważne, z Yoast SEO Premium otrzymujesz dostęp do wsparcia email support, co może być nieocenione, gdy napotkasz trudności lub potrzebujesz porady specjalisty. Dzięki temu, niezależnie od problemu, który napotkasz, zawsze będziesz mógł skorzystać z pomocy ekspertów.

Support - Our help center

Podsumowanie

Podsumowując, wtyczka Yoast SEO jest potężnym narzędziem, które może Ci ułatwić proces optymalizacji Twojej strony pod kątem SEO. Oferuje wiele funkcji, które mogą Ci pomóc zrozumieć, co można poprawić na Twojej stronie, a także daje praktyczne wskazówki, jak to zrobić. Oczywiście wtyczka nie przygotuje za Ciebie wartościowych treści. Pamiętaj, że optymalizacja strony to proces długoterminowy, ale z odpowiednimi narzędziami ten proces może być znacznie łatwiejszy i bardziej efektywny.