Co to jest Sitemap - Definicja

Sitemap - jest to dokument w formacie XML (Extensible Markup Language) zawierający informacje o podstronach opublikowanych w ramach naszej strony www. Dodanie mapy witryny to bardzo dobry sposób, który pozwala na lepsze zrozumienie strony internetowej przez roboty indeksujące i szybsze pojawienie się jej w wynikach wyszukiwania Google.

Co to jest sitemap?

Plik mapy witryny

Przeważnie mapa strony internetowej znajduje się katalogu głównym witryny i dostępna jest w pliku sitemap.xml. W takiej mapie witryny znajdują się przejrzyście opisane, zrozumiałe dla wyszukiwarki Google, zestawienie listy adresów URL podstron w obrębie jednej witryny.

Każda pozycja zamieszczona w pliku sitemap może zawierać:

  • adres URL [element wymagany],
  • data ostatniej modyfikacji strony,
  • częstotliwość, z jaką dokonywane są modyfikacje treści strony,
  • oraz priorytet określający jak dana podstrona powinna być istotna dla wyszukiwarek.

Obecnie wyszukiwarka Google nie przetwarza atrybutu <priority> odpowiedzialnego za ustalenie priorytetu dla wyszukiwarek.

Istnieją również pliki zawierające indeks sitemap. Zawiera on listę wszystkich utworzonych sitemap dostępnych w ramach strony www.

Indeks pozwala na utrzymanie porządku w plikach sitemapy (np. poprzez umieszczenie różnych typów stron w różnych sitemapach). Utworzenie indeksu może być również konieczne w przypadku dużych witryn - Google może przetworzyć do 50 MB lub do 50 tys. adresów z jednego pliku sitemap.xml

Rodzaje map witryn

Poza standardową wersją pliku sitemap Google interpretuje także wersje z rozszerzeniami:

  • Mapa witryny wideo - zawiera dodatkowe informacje o filmach umieszczonych na stronach
  • Mapy witryn z obrazami - zawiera dodatkowe informacje o obrazach zamieszczonych na stronie
  • Mapy witryn dla Wiadomości Google

Tworzenie oraz generowanie mapy witryny

Istnieje kilka sprawdzonych, prostych i nieco trudniejszych, sposobów utworzenie mapy witryny.

Ręczne przygotowanie pliku XML z mapą strony

Pierwszym, ale też najbardziej czasochłonnym, sposobem, który pozwoli stworzyć mapę strony jest ręczne przygotowanie pliku XML według wytycznych zawartych na stronie sitemaps.org. Istnieją jednak prostsze i szybsze sposoby, dlatego metoda ręczna używana jest do stron z niewielką ilością adresów URL, a także w sytuacjach, gdy witryna nie jest zbyt często aktualizowana.

Generowanie pliku sitemap przez system CMS

Niektóre systemy CMS (np. Shoper, WordPress) pozwalają na dynamiczne generowanie mapy strony bez konieczności używania dodatkowych wtyczek czy modułów. Inne natomiast wymagają pomocy dodatkowego oprogramowania.

Najpopularniejszy na świecie system do zarządzania treścią - WordPress - oferuje całkiem sporo wtyczek usprawniających natywną funkcję tworzenia mapy strony. Do najlepszych zaliczyć można Yoast SEO czy All in One SEO Tool.

Generatory sitemap

Jeśli nie jesteś w stanie skorzystać z powyższych sposobów możesz również spróbować utworzyć sitemapę samodzielnie za pomocą odpowiednich generatorów.

W internecie dostępne są generatory mapy witryn, także w darmowej wersji (musimy się przy tym wiązać z pewnymi ograniczeniami). Crawler przechodzi po linkach wewnątrz domeny i na bazie zebranych URL tworzy gotowy do umieszczenia na serwerze plik.

Publikowanie sitemap

Po przygotowaniu sitemap i umieszczeniu plików XML na serwerze zalecamy zweryfikowanie mapy witryny w Google Search Console. Przesłanie mapy witryny do systemu Google sprawi, że umieszczone w niej adresy URL zostaną wzięty pod uwagę przez roboty przy kolejnych crawlach. Zwiększa to szansę ich zaindeksowania i opublikowania w wyszukiwarce Google.

Ostatnia aktualizacja: 12 czerwca 2024

Czy ta definicja była dla Ciebie pomocna?

(4.7/5), głosów: 23
Ocena strony:
Senior Web Developer
LinkedIn

Pozyskuj klientów online i zwiększaj zyski dzięki reklamie w Internecie!

Skontaktuj się z nami

Zamów bezpłatną wycenę!

(czytaj więcej) Na podstawie tej zgody będziemy mogli skontaktować się z Tobą za pośrednictwem np. telefonu czy poczty elektronicznej w celu obsługi przez nas twojego zapytania. Administratorem Twoich danych osobowych jest KS Sp. z o.o. Gorzyce 141, 38-230 Nowy Żmigród, NIP: 6852338589. Gwarantujemy spełnienie wszystkich Twoich praw wynikających z ogólnego rozporządzenia o ochronie danych, tj. prawo dostępu, sprostowania oraz usunięcia Twoich danych, ograniczenia ich przetwarzania, a także prawo wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych (więcej na temat przetwarzania Twoich danych osobowych znajdziesz w Polityka Prywatności). (zwiń)
Go Top