Plik mapy witryny
Przeważnie mapa strony internetowej znajduje się katalogu głównym witryny i dostępna jest w pliku sitemap.xml. W takiej mapie witryny znajdują się przejrzyście opisane, zrozumiałe dla wyszukiwarki Google, zestawienie listy adresów URL podstron w obrębie jednej witryny.
Każda pozycja zamieszczona w pliku sitemap może zawierać:
- adres URL [element wymagany],
- data ostatniej modyfikacji strony,
- częstotliwość, z jaką dokonywane są modyfikacje treści strony,
- oraz priorytet określający jak dana podstrona powinna być istotna dla wyszukiwarek.
Obecnie wyszukiwarka Google nie przetwarza atrybutu <priority> odpowiedzialnego za ustalenie priorytetu dla wyszukiwarek.
Istnieją również pliki zawierające indeks sitemap. Zawiera on listę wszystkich utworzonych sitemap dostępnych w ramach strony www.
Indeks pozwala na utrzymanie porządku w plikach sitemapy (np. poprzez umieszczenie różnych typów stron w różnych sitemapach). Utworzenie indeksu może być również konieczne w przypadku dużych witryn - Google może przetworzyć do 50 MB lub do 50 tys. adresów z jednego pliku sitemap.xml
Rodzaje map witryn
Poza standardową wersją pliku sitemap Google interpretuje także wersje z rozszerzeniami:
- Mapa witryny wideo - zawiera dodatkowe informacje o filmach umieszczonych na stronach
- Mapy witryn z obrazami - zawiera dodatkowe informacje o obrazach zamieszczonych na stronie
- Mapy witryn dla Wiadomości Google
Tworzenie oraz generowanie mapy witryny
Istnieje kilka sprawdzonych, prostych i nieco trudniejszych, sposobów utworzenie mapy witryny.
Ręczne przygotowanie pliku XML z mapą strony
Pierwszym, ale też najbardziej czasochłonnym, sposobem, który pozwoli stworzyć mapę strony jest ręczne przygotowanie pliku XML według wytycznych zawartych na stronie sitemaps.org. Istnieją jednak prostsze i szybsze sposoby, dlatego metoda ręczna używana jest do stron z niewielką ilością adresów URL, a także w sytuacjach, gdy witryna nie jest zbyt często aktualizowana.
Generowanie pliku sitemap przez system CMS
Niektóre systemy CMS (np. Shoper, WordPress) pozwalają na dynamiczne generowanie mapy strony bez konieczności używania dodatkowych wtyczek czy modułów. Inne natomiast wymagają pomocy dodatkowego oprogramowania.
Najpopularniejszy na świecie system do zarządzania treścią - WordPress - oferuje całkiem sporo wtyczek usprawniających natywną funkcję tworzenia mapy strony. Do najlepszych zaliczyć można Yoast SEO czy All in One SEO Tool.
Generatory sitemap
Jeśli nie jesteś w stanie skorzystać z powyższych sposobów możesz również spróbować utworzyć sitemapę samodzielnie za pomocą odpowiednich generatorów.
W internecie dostępne są generatory mapy witryn, także w darmowej wersji (musimy się przy tym wiązać z pewnymi ograniczeniami). Crawler przechodzi po linkach wewnątrz domeny i na bazie zebranych URL tworzy gotowy do umieszczenia na serwerze plik.
Publikowanie sitemap
Po przygotowaniu sitemap i umieszczeniu plików XML na serwerze zalecamy zweryfikowanie mapy witryny w Google Search Console. Przesłanie mapy witryny do systemu Google sprawi, że umieszczone w niej adresy URL zostaną wzięty pod uwagę przez roboty przy kolejnych crawlach. Zwiększa to szansę ich zaindeksowania i opublikowania w wyszukiwarce Google.
Ostatnia aktualizacja: 12 czerwca 2024
Pozyskuj klientów online i zwiększaj zyski dzięki reklamie w Internecie!
Powiązane Artykuły
Jak dodać stronę do Google?
Bez tej prostej, jakby mogło się wydawać czynności, wszelkie działania mające prowadzić do wysokich pozycji spalą na panewce. Z tego artykułu dowiesz się, dlaczego...
Przeczytaj artykuł >>Pozycjonowanie stron poradnik dla początkujących
Każdemu z posiadaczy stron internetowych zależy na tym, by odkryło ją jak najwięcej użytkowników. Jednak w dzisiejszych czasach, kiedy dostępnych jest niemal 2...
Przeczytaj artykuł >>Migracja strony internetowej od A do Z - Analiza, strategia i skuteczna realizacja
Żyjemy w czasach ciągłego rozwoju i dynamicznych zmian. Chcąc nadążyć za konkurencją lub też kreować nowe trendy w biznesie, firmy decydują się na wdrażanie...
Przeczytaj artykuł >>TOP 10 przydatnych wtyczek dla Developerów WordPress
Popularność WordPressa ciągle rośnie. Nie dziwi więc, że w repozytorium WordPress możemy znaleźć interesujące wtyczki. Większość z nich jest darmowa, ale są...
Przeczytaj artykuł >>