Panel Direct Admin
DirectAdmin posiada intuicyjny interfejs graficzny, który umożliwia wykonywanie wielu czynności administracyjnych. Panel ten pozbawiony jest skomplikowanych w obsłudze elementów, dlatego polecany jest dla początkujących i mniej zaawansowanych użytkowników, którzy od panelu klienta wymagają przede wszystkim prostej obsługi najbardziej istotnych funkcji. Dużą zaletą panelu DirectAdmin jest dostępność narzędzia w polskiej wersji językowej i obszerna baza pomocy, która krok po kroku wesprze początkującego użytkownika w obsłudze najbardziej istotnych funkcji.
Przykładowy pulpit panelu Direct Admin
Podstawowe funkcje panelu DirectAdmin
Panel zarządzania serwerem umożliwia m.in.:
- zarządzanie domenami, subdomenami, certyfikatami SSL,
- zarządzanie ustawieniami DNS domeny,
- tworzenie kont FTP, baz danych MySQL/MariaDB,
- dodawanie, usuwanie kont poczty E-mail, konfiguracja przekierowań i autoresponderów,
- zarządzanie zadaniami Cron,
- dostęp do plików na serwerze,
- tworzenie i przywracanie kopii zapasowych,
- dostęp do logów serwera i statystyk.
Korzystanie z panelu
Direct Admin jest wykorzystywany przez wiele firm oferujących hosting stron WWW, serwerów reseller, VPS i innych. Pozwala on również na dostosowanie interfejsu panelu w dowolny sposób, co pomaga w zunifikowaniu jego wyglądu i układu elementów w zależności od potrzeb. DirectAdmin jest kompatybilny z różnymi wersjami CloudLinux, Red Hat, Fedora Core, Red Hat Enterprise Linux, CentOS, FreeBSD, Ubuntu, a także Debianem.
Logowanie do DirectAdmin może odbywać się poprzez wpisanie loginu i hasła bezpośrednio w oknie logowania, bądź poprzez przejście bezpośrednio z panelu klienta hostingodawcy. Direct Admin daje użytkownikowi możliwość stopniowego poznawania obsługi serwera, dlatego jest chętnie wybierany przez użytkowników na całym świecie.
Najbardziej znaną alternatywą dla Direct Admin jest cPanel - narzędzie, które skoncentrowane jest na bardziej zaawansowanej obsłudze serwerów. Direct Admin oferuje znacznie mniej funkcji niż dużo bardziej popularny cPanel, lecz równocześnie wymaga on mniejszej ilości zasobów do jego obsługi. Wybór panelu Direct Admin jest odpowiednim wyborem dla prostej usługi hostingu WWW i dla osoby posiadającej małą ilość doświadczenia w obsłudze serwera i nie potrzebuje korzystania z zaawansowanych narzędzi.
Panel DirectAdmin - poziomy obsługi konta
Istnieją trzy poziomy obsługi konta w panelu DirectAdmin:
Administrator (admin)
Admin ma pełen dostęp do zarządzania wszystkimi kontami i usługami. Może on tworzyć konta innych administratorów, resellerów, użytkowników, konfigurować globalne ustawienia serwera, ustawienia bezpieczeństwa, zarządzać konfiguracją HTTPd i PHP, adresami IP, tworzyć lub przywracać kopię zapasową, aktualizować oprogramowanie i wiele więcej.
Sprzedawca (reseller)
Reseller posiada dostęp do poziomu sprzedawcy oraz użytkownika. Może on tworzyć pakiety dla użytkowników niższej klasy, zarządzać adresami IP i serwerami nazw, tworzyć kopie zapasowe dla siebie i swoich użytkowników, dostosowywać szablony.
Użytkownik (user)
Jest to konto użytkownika "końcowego", które ma możliwość zarządzania swoją witryną i posiada dostęp do podstawowych, najważniejszych funkcji panelu klienta. Użytkownik może tworzyć i domeny, subdomeny, przekierowania, zarządzać rekordami DNS, kontami FTP, bazami danych, czy skrzynkami pocztowymi. Poziom ten umożliwia korzystanie z menadżera plików i pozwala na dostęp do statystyk.
Ostatnia aktualizacja: 11 czerwca 2024
Pozyskuj klientów online i zwiększaj zyski dzięki reklamie w Internecie!
Powiązane Artykuły
Ile kosztuje strona internetowa?
Ponoć jeśli Cię nie ma w Internecie, to nie istniejesz... Ten slogan niesie za sobą sporo prawdy. Dziś, w sieci robimy zakupy, umawiamy wizytę u fryzjera, edukujemy...
Przeczytaj artykuł >>Migracja strony internetowej od A do Z - Analiza, strategia i skuteczna realizacja
Żyjemy w czasach ciągłego rozwoju i dynamicznych zmian. Chcąc nadążyć za konkurencją lub też kreować nowe trendy w biznesie, firmy decydują się na wdrażanie...
Przeczytaj artykuł >>