Co to jest DirectAdmin - Definicja

DirectAdmin jest graficznym panelem do zarządzania usługami hostingowymi (np. hostingiem WWW bądź serwerem VPS), który dzięki prostej budowie i intuicyjności pozwala na szybkie i łatwe wykonywanie czynności administracyjnych bez konieczności wprowadzania poleceń w trybie tekstowym.

Co to jest DirectAdmin?

Panel Direct Admin

DirectAdmin posiada intuicyjny interfejs graficzny, który umożliwia wykonywanie wielu czynności administracyjnych. Panel ten pozbawiony jest skomplikowanych w obsłudze elementów, dlatego polecany jest dla początkujących i mniej zaawansowanych użytkowników, którzy od panelu klienta wymagają przede wszystkim prostej obsługi najbardziej istotnych funkcji. Dużą zaletą panelu DirectAdmin jest dostępność narzędzia w polskiej wersji językowej i obszerna baza pomocy, która krok po kroku wesprze początkującego użytkownika w obsłudze najbardziej istotnych funkcji.

pulpit panelu DirectAdmin
Przykładowy pulpit panelu Direct Admin

Podstawowe funkcje panelu DirectAdmin

Panel zarządzania serwerem umożliwia m.in.:

  • zarządzanie domenami, subdomenami, certyfikatami SSL,
  • zarządzanie ustawieniami DNS domeny,
  • tworzenie kont FTP, baz danych MySQL/MariaDB,
  • dodawanie, usuwanie kont poczty E-mail, konfiguracja przekierowań i autoresponderów,
  • zarządzanie zadaniami Cron,
  • dostęp do plików na serwerze,
  • tworzenie i przywracanie kopii zapasowych,
  • dostęp do logów serwera i statystyk.

Korzystanie z panelu

Direct Admin jest wykorzystywany przez wiele firm oferujących hosting stron WWW, serwerów reseller, VPS i innych. Pozwala on również na dostosowanie interfejsu panelu w dowolny sposób, co pomaga w zunifikowaniu jego wyglądu i układu elementów w zależności od potrzeb. DirectAdmin jest kompatybilny z różnymi wersjami CloudLinux, Red Hat, Fedora Core, Red Hat Enterprise Linux, CentOS, FreeBSD, Ubuntu, a także Debianem.

Logowanie do DirectAdmin może odbywać się poprzez wpisanie loginu i hasła bezpośrednio w oknie logowania, bądź poprzez przejście bezpośrednio z panelu klienta hostingodawcy. Direct Admin daje użytkownikowi możliwość stopniowego poznawania obsługi serwera, dlatego jest chętnie wybierany przez użytkowników na całym świecie.

Najbardziej znaną alternatywą dla Direct Admin jest cPanel - narzędzie, które skoncentrowane jest na bardziej zaawansowanej obsłudze serwerów. Direct Admin oferuje znacznie mniej funkcji niż dużo bardziej popularny cPanel, lecz równocześnie wymaga on mniejszej ilości zasobów do jego obsługi. Wybór panelu Direct Admin jest odpowiednim wyborem dla prostej usługi hostingu WWW i dla osoby posiadającej małą ilość doświadczenia w obsłudze serwera i nie potrzebuje korzystania z zaawansowanych narzędzi.

Panel DirectAdmin - poziomy obsługi konta

Istnieją trzy poziomy obsługi konta w panelu DirectAdmin:

Administrator (admin)

Admin ma pełen dostęp do zarządzania wszystkimi kontami i usługami. Może on tworzyć konta innych administratorów, resellerów, użytkowników, konfigurować globalne ustawienia serwera, ustawienia bezpieczeństwa, zarządzać konfiguracją HTTPd i PHP, adresami IP, tworzyć lub przywracać kopię zapasową, aktualizować oprogramowanie i wiele więcej.

Sprzedawca (reseller)

Reseller posiada dostęp do poziomu sprzedawcy oraz użytkownika. Może on tworzyć pakiety dla użytkowników niższej klasy, zarządzać adresami IP i serwerami nazw, tworzyć kopie zapasowe dla siebie i swoich użytkowników, dostosowywać szablony.

Użytkownik (user)

Jest to konto użytkownika "końcowego", które ma możliwość zarządzania swoją witryną i posiada dostęp do podstawowych, najważniejszych funkcji panelu klienta. Użytkownik może tworzyć i domeny, subdomeny, przekierowania, zarządzać rekordami DNS, kontami FTP, bazami danych, czy skrzynkami pocztowymi. Poziom ten umożliwia korzystanie z menadżera plików i pozwala na dostęp do statystyk.

Ostatnia aktualizacja: 11 czerwca 2024

Czy ta definicja była dla Ciebie pomocna?

(4.7/5), głosów: 62
Ocena strony:
Senior SEO Specialist
LinkedIn

Pozyskuj klientów online i zwiększaj zyski dzięki reklamie w Internecie!

Skontaktuj się z nami

Zamów bezpłatną wycenę!

(czytaj więcej) Na podstawie tej zgody będziemy mogli skontaktować się z Tobą za pośrednictwem np. telefonu czy poczty elektronicznej w celu obsługi przez nas twojego zapytania. Administratorem Twoich danych osobowych jest KS Sp. z o.o. Gorzyce 141, 38-230 Nowy Żmigród, NIP: 6852338589. Gwarantujemy spełnienie wszystkich Twoich praw wynikających z ogólnego rozporządzenia o ochronie danych, tj. prawo dostępu, sprostowania oraz usunięcia Twoich danych, ograniczenia ich przetwarzania, a także prawo wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych (więcej na temat przetwarzania Twoich danych osobowych znajdziesz w Polityka Prywatności). (zwiń)
Go Top