Co to jest Long Tail - Definicja

Long Tail - (fraza długiego ogona) to fraza rozbudowana, składająca się najczęściej z 3 lub więcej słów. Wykorzystywana przez użytkowników w celu otrzymania precyzyjnych wyników wyszukiwanych usług, produktów oraz informacji. Frazy długiego ogona charakteryzuje wyższy współczynnik konwersji niż frazy generyczne (ogólne) ale też niższą ilością wyszukiwań.

Co to jest Long Tail?

Przykłady fraz Long Tail (długiego ogona)

Wyszukiwanie fraz Long Tail pozwala użytkownikowi na zawężenie i doprecyzowanie wyników. Bardzo dobrym przykładem jest poniższy przykład:

Fraza generyczna:

  • buty

Przykładowe frazy Long Tail:

  • buty do biegania (przeznaczenie)
  • buty rozmiar 46 (wielkość)
  • buty seledynowe (kolor)
  • buty sportowe męskie (typ)
  • buty nike dziecięce (marka i przeznaczenie)

Dlaczego warto wykorzystywać frazy Long Tail w pozycjonowaniu?

Frazy długiego ogona, wykorzystywane są przez użytkowników świadomych wyszukiwanej usługi czy produktu. Frazy te charakteryzuje mniejsza liczba wyszukiwań, jednak wiąże się to z mniejszą konkurencyjnością. Przekłada się to na krótszy czas potrzebny na znalezienie się na wysokich pozycjach w wynikach wyszukiwania.

Również ich liczba jest zdecydowanie większa niż ogólnych fraz generycznych. Dzięki temu, że frazy Long Tail dokładniej odpowiadają na oczekiwania użytkownika, posiadają mniejszy współczynnik odrzuceń. Ten rodzaj fraz w pozycjonowaniu wykorzystywany jest w głównej mierze przez sklepy internetowe.

Frazy długiego ogona generują zdecydowanie niższe koszty nie tylko w procesie pozycjonowania, ale również wśród osób wykorzystujących reklamy płatne w promocji oferowanego produktu czy usługi.

Jeśli również zależy Ci na szybkim zwiększeniu ruchu na stronie to frazy Long Tail są zdecydowanie dobrym wyborem. W przypadku sklepów pozycjonowanie szerokie przekłada się na 60% - 80% całego ruchu na stronie.

Ostatnia aktualizacja: 12 czerwca 2024

Czy ta definicja była dla Ciebie pomocna?

(4.7/5), głosów: 90
Ocena strony:
Team Leader SEO E-commerce
LinkedIn

Pozyskuj klientów online i zwiększaj zyski dzięki reklamie w Internecie!

Skontaktuj się z nami

Zamów bezpłatną wycenę!

(czytaj więcej) Na podstawie tej zgody będziemy mogli skontaktować się z Tobą za pośrednictwem np. telefonu czy poczty elektronicznej w celu obsługi przez nas twojego zapytania. Administratorem Twoich danych osobowych jest KS Sp. z o.o. Gorzyce 141, 38-230 Nowy Żmigród, NIP: 6852338589. Gwarantujemy spełnienie wszystkich Twoich praw wynikających z ogólnego rozporządzenia o ochronie danych, tj. prawo dostępu, sprostowania oraz usunięcia Twoich danych, ograniczenia ich przetwarzania, a także prawo wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych (więcej na temat przetwarzania Twoich danych osobowych znajdziesz w Polityka Prywatności). (zwiń)
Go Top