Spis treści:

Postaram się porównać platformy, które na pierwszy rzut oka więcej różni niż łączy. Mój wybór jednak nie jest przypadkowy. Opisywane systemy do sprzedaży w sieci posiadają podobną liczbę sklepów w naszym kraju, obydwie znajdują się w TOP3 platform e-commerce w Polsce. Według jednego z najnowszych raportów Shoper posiada około 20 tysięcy aktywnych e-sklepów, natomiast dla PrestaShop ta liczba oscyluje w okolicy 15 tysięcy.

Problem z widocznością w wyszukiwarce Google?

Zdaj się na specjalistów z KS!

Shoper

Shoper to gotowe oprogramowanie dla sklepów internetowych. Udostępnione w modelu SaaS (Software as a service). Stworzone przez polską firmę Dreamcommerce SA. Jego pierwsze wydanie pochodzi z 2005 roku. Obecnie platforma posiada blisko 25 tysięcy aktywnych sklepów na całym świecie. Rok 2021 był dla nich bardzo udany — Shoper przejął konkurencyjną platformę — Shoplo wraz z blisko 5 tysiącami sklepów. W tym samym roku miał miejsce ich debiut na Giełdzie Papierów Wartościowych, a także podwojenie liczby swoich pracowników. To wszystko sprawiło, że aktualnie może pochwalić się mianem największego polskiego dostawcy oprogramowania e-commece.

zalety platformy Shoper
Najważniejsze zalety platformy. Źródło: shoper.pl

Funkcjonalność

Shoper oferuje platformę do prowadzenia sprzedaży w internecie, która jest nowoczesna, łatwa w obsłudze. Pozwala wygodnie zarządzać oraz rozwijać sprzedaż. Sprzedawcy wraz z intuicyjnym systemem otrzymują wszystkie niezbędne narzędzia i funkcjonalności do prowadzenia profesjonalnej sprzedaży online. W przypadku shopera nie musimy martwić się o dodatkowe koszty, posiadać własnego hostingu, czy pamiętać o wykonaniu kopii zapasowej. Jest ona tworzona automatycznie każdego dnia. Do innych ciekawych usług, którymi może pochwalić się Shoper należą:

 • Blog — platforma umożliwia prowadzenie własnego bloga przez administratora systemu, dzięki któremu poprawisz swoją widoczność w wyszukiwarce oraz dotrzesz do szerszego grona swoich klientów z aktualnościami na temat nowości, informacjami z życia firmy, czy poradnikami opisującymi jak korzystać z danego produktu.
 • Strony informacyjne — oprogramowanie daje możliwość dodawania własnych stron informacyjnych, po to by sklep wzbudzał większe zaufanie, a kupujący miał możliwość szybkiego i łatwego odszukania interesujących go treści. Do stron informacyjnych, z którymi możemy się najczęściej spotkać, należą między innymi: Kontakt, Regulaminy, Metody Płatności, O nas, Sposoby i koszty dostawy, Często zadawane pytania.
 • Aplikacja mobilna / Progressive Web App (PWA) - funkcjonalność pozwala na uruchomienie wersji mobilnej swojego e-sklepu, która działa jak natywna aplikacja na telefon, lub tablet.
 • Migracja — system oferuje przeniesienie sklepu internetowego z innej platformy. W Shoper migracja obejmuje między innymi bazę produktów, drzewa kategorii, atrybuty, bazy klientów, zamówienia i dostawy.
 • Wielomagazynowość — zaawansowana funkcjonalność umożliwiająca sprawne zarządzanie stanami magazynowymi produktów znajdujących się fizycznie w wielu lokalizacjach. Funkcja dostępna dla sklepów Shoper Premium.
 • Szablony graficzne — sprzedający mogą wybierać spośród dziesiątek gotowych responsywnych szablonów graficznych, lub zamówić indywidualny projekt nadający atrakcyjny wygląd na każdym urządzeniu, pasujący do każdego rodzaju prowadzonego biznesu.
 • Aplikacje / Integracje — shoper posiada w swojej ofercie ponad 200 aplikacji w App Store w tym integracje z najpopularniejszymi w Polsce usługami dla e-commerce związanymi z płatnościami, logistyką, sprzedażą, czy reklamą.
 • Aktualizacje — dostęp do najnowszych automatycznych i regularnych aktualizacji oprogramowania, pewność poprawnego działania funkcji sklepu pod kątem integracji i bezpieczeństwa.
 • Shoper płatności — usługa realizowana wspólnie z Blue Media, umożliwiająca wybór wśród najpopularniejszych metod płatności (karta kredytowa, debetowa, system Pay by link, Blik, przelew tradycyjny), dostosowana do urządzeń mobilnych, zapewnia niskie prowizje.
 • Wsparcie techniczne — Shoper oferuje bezpłatną pomoc techniczną jak i o obsługę klienta.

Platforma, a pozycjonowanie

Korzyści

Platforma Shoper oferuje administratorom sklepu bezpośredni dostęp do funkcjonalności służącej pozycjonowaniu poprzez panel administracyjny. Ustawienia są domyślnie dostosowane do wymagań Google. Wśród najważniejszych z funkcji znajdziemy:

 • Metatagi (Title, Meta Description, Meta Keywords) - specjalne znaczniki, które widnieją w kodzie strony. Za ich pomocą możemy opisać zawartość strony internetowej, co pozytywnie wpływa na wyniki pozycjonowania, część z nich wyświetla się w wynikach wyszukiwania.
 • Google Sitemap (mapa strony) - to nic innego jak plik XML, który zawiera listę z podstronami strony internetowej.
 • Robots.txt — plik przekazuje robotom wyszukiwarek informacje, do których adresów URL w Twoje witrynie roboty mogą uzyskać dostęp.
 • Krótki i długi opis produktu
 • Opinie — możliwość dodawania opinii o produkcie wpływa pozytywnie na wiarygodność sklepu, ułatwia klientom podjęcie decyzji na podstawie odczuć innych kupujących.
 • Kategorie wpisów i tagi — nie tylko ułatwiają przeglądanie bloga, ale również wpływają pozytywnie na pozycjonowanie.
 • Atrybut ALT dla zdjęć — każde zdjęcie produktu może mieć ustawiony swój własny alternatywny opis zdjęcia.
 • Certyfikat SSL — protokół sieciowy, umożliwiający nawiązywanie bezpiecznych połączeń pomiędzy przeglądarką internetową a serwerem, na którym znajduje się sklep.
 • Przekierowania 301 - platforma daje możliwość łatwego wykonania przekierowania na nowy adres np. w przypadku wycofanego produktu.
 • Wbudowane integracje z Google i analityka SEO (Google Analytics, Google Search Console, Google Customer Reviews)
 • Obsługa mikrodanych rich snippets i schema.org — System posiada wdrożone znaczniki danych strukturalnych, pozwalające pobierać dane produktów innym platformą, przeglądarką i Google.
 • Kanoniczne adresy URL (canonnical) - informacja zawarta w kodzie witryny internetowej, pozwalająca wyszukiwarką na zminimalizowanie problemu duplikowanych treści.

Wady

Warto pamiętać, że Shoper to oprogramowanie typu SaaS, a więc to nie my jesteśmy właścicielami kodu, a edycja szablonu możliwa jest tylko w pewnym stopniu. Niestety ma to zastosowanie także do SEO. Część zaleceń jest po prostu niemożliwa do wdrożenia. Nadpisanie plików szablonu .tpl wiążę się z ryzykiem braku ich aktualizacji. Shoper nie zmienia pliku szablonów, które zostały zmodyfikowane.

Wśród największych problemów z pozycjonowaniem znajdziemy:

 • elementy menu głównego są nagłówkami H3, powtarzającymi się na wszystkich stronach,
 • opis kategorii H1 jest zawsze nazwą kategorii,
 • w przypadku braku ustawienia opisu alternatywnego dla zdjęcia / obrazka jest on pobierany z nazwy pliku,
 • dodatkowe wtyczki poszerzające w znaczny sposób możliwości pozycjonowania są płatne.

Koszt

W platformie Shoper występują 4 pakiety abonamentu do wyboru w cenach: 99zł / 149zł / 119zł / 399zł miesięcznie. Jednak czasem możemy trafić na różnego rodzaju akcje promocyjne, gdzie cena za pierwszy rok użytkowania wybranego pakietu może być niższa nawet o 70%. Promocje obowiązują tylko w przypadku opłaty z góry za cały rok. Powyższe pakiety różnią się nie tylko ceną, lecz przede wszystkim możliwościami. Przy wyborze warto zwrócić uwagę na liczbę produktów, roczny transfer, czy chociażby wysokość prowizji przy płatnościach online.

Dostępne pakiety abonamentowe w platformie Shoper
Dostępne pakiety abonamentowe. Źródło: shoper.pl

Shoper umożliwia wykorzystanie 14-dniowego okresu próbnego, który jest całkowicie darmowy. Pozwala to na zapoznanie się ze wszystkimi możliwościami i funkcjonalnościami sklepu.

PrestaShop

PrestaShop to jedna z najpopularniejszych platform sprzedażowych, założona w 2007 roku we Francji. Liczba wdrożeń na całym Świecie oscyluje w granicach 300 000. Wszystkie wskaźniki wskazują, że w najbliższych latach ta liczba jeszcze wzrośnie. PrestaShop to oprogramowanie typu open source udostępniona na licencji Open Software.

Dashboard Prestashop
PrestaShop vs Shoper, jaką platformę wybrać? Dashboard Prestashop

Funkcjonalność

Oprogramowanie PrestaShop to otwarty kod, co sprzyja jego ciągłej ewolucji i rozwojowi. Pozwala na współpracę przy jego tworzeniu wielu społecznością ekspertów i pasjonatów z całego Świata. Ma to zarówno wpływ na jakość i niezawodność kodu strony, jak i samych tłumaczeń. Sama instalacja systemu nie jest skomplikowana. Do najważniejszych funkcjonalności zaliczamy:

 • Otwarty i modyfikowalny kod — każdy może go używać, poprawiać i współtworzyć.
 • Przejrzystość — cały kod zamieszczany jest na serwisie Github, często o zmianach decyduje wybór w otwartym głosowaniu.
 • Rozbudowana społeczność — możliwość skorzystania z informacji dostępnych na forach internetowych.
 • Ponad 40 języków dostępnych przy instalacji sklepu internetowego.
 • Narzędzie do tłumaczenia treści sklepu — również w języku polskim.
 • Logowania za pomocą aplikacji zewnętrznych do sklepu internetowego (organizery osobiste, magazyn, etc.).
 • Możliwość wdrożenia bloga.
 • Zarządzanie zamówieniami z Facebooka dzięki darmowemu modułowi PrestaShop Facebook.
 • Sprzedawanie produktów w platformie nie tylko dostępnych fizycznie, ale także w formie cyfrowej.
 • Oferta ponad 600 funkcjonalności umożliwiająca zarządzanie katalogiem produktów, lub pomagająca w obsłudze systemu.
 • Uproszczone płatności — PrestaShop posiada około 50 różnych rozwiązań płatniczych w różnych walutach.
 • Zaawansowane statystyki — Analiza danych za pomocą narzędzia PrestaShop Metrics.
 • Addons Marketplace — oficjalna giełda PrestaShop, w której zgromadzone jest 10 000 modułów, motywów, czy usług pozwalających dostosować sklep do potrzeb sprzedawców (dodatkowo płatne).

Platforma, a pozycjonowanie

Korzyści

PrestaShop dzięki możliwością, jakie daje otwarty kod, umożliwia całkiem sporo. Do ogólnodostępnych funkcji zaliczamy:

 • Metatagi (Title, Meta Description, Meta Keywords) - jak w przypadku Shopera, tutaj także mamy możliwość wpływania na wyniki pozycjonowania
 • tworzenie mapy strony za pomocą dodatkowego darmowego modułu
 • możliwość tworzenia przyjaznych adresów URL
 • Robots.txt — edycja pliku za pomocą FTP
 • Atrybuty ALT dla zdjęć — opcja ta jest dostępna dla większości zdjęć / obrazków
 • Certyfikat SSL — wykupienie i włączenia szyfrowania w sklepie internetowym zależy tylko i wyłączenie od nas
 • Przekierowania 301 - dla produktów wycofanych dostępny w zakładce SEO, lub przez edycję pliku .htaccess i dodanie odpowiednich dyrektyw
 • Integracja Google i analityka SEO (Google Analytics) - instalacja darmowego modułu

Wady

Czynnikiem odrzucającym sprzedawców od PrestaShop jest przede wszystkim wymagany wysoki poziom wiedzy technicznej przy wprowadzaniu jakichkolwiek zmian w kodzie sklepu. Wśród największych minusów dotyczących pozycjonowania znajdziemy:

 • brak możliwości dodania dolnego opisu kategorii dla kategorii bez użycia dodatkowej wtyczki, czy edycji kodu,
 • H1 w opisie kategorii jest zawsze nazwą kategorii,
 • brak możliwości dodawania linków kanonicznych w kategoriach, umożliwiających zminimalizowanie problemów z duplikacją treści.

Koszt

PrestaShop jest darmowym oprogramowaniem. Należy pamiętać, że do jego prawidłowego działania potrzebujemy hostingu, oraz wykupionej domeny. Wiele serwerowni oferuje swoim klientom dedykowany hosting sprawiający, że platforma działa nie tylko szybciej, ale i stabilniej. Jest to opcja dodatkowo płatna. Chcąc rozwijać swój biznes, wcześniej czy później, będziemy musieli skorzystać z modułów, które rozszerzą nasz sklep o dodatkową funkcjonalność. Zdecydowana większość modułów i szablonów dostępnych w oficjalnym markecie jest płatna. Ich ceny niestety jak na Polskie realia nie są zbyt przystępne. Do kosztów ponoszonych przez sprzedawców należy także doliczyć koszt pracy programistów, którzy wdrożą potrzebne funkcjonalności.

Problem z widocznością w wyszukiwarce Google?

Zdaj się na specjalistów z KS!

Podsumowanie

Shoper czy PrestaShop? Odpowiedz na pytanie kto wyszedł z tego pojedynku zwycięsko nie jest wcale jednoznaczna. Nie mieliśmy spektakularnego nokautu, raczej skrupulatne liczenie punktów po każdej rundzie. Czasem to, że oprogramowanie sklepowe jest darmowe, wcale nie oznacza, że jego wdrożenie nie będzie wiązało się z dodatkowymi kosztami. Jednak system open source, to w pewnym stopniu idealne rozwiązanie, pozwala na wdrożenie zupełnie nowych funkcjonalności i stworzenie rozwiązania “szytego na miarę”, posiadającego niemal nieograniczone możliwości. W niektórych przypadkach warto skorzystać z gotowych platform, które pozwolą zaoszczędzić nie tylko czas, ale i pieniądze, ponieważ nie posiadają ukrytych kosztów. Pozwalając tym samym właścicielom e- sklepów skupić się na tym, na czym znają się najlepiej. Aby wyłonić zwycięzcę, warto jeszcze raz przeanalizować poszczególne platformy według oczekiwań, indywidualnych potrzeb, rodzaju prowadzonego biznesu, dostępnych środków, jak również pod kątem SEO.

Mam nadzieję, że choć trochę udało mi się przybliżyć powyższe platformy, i podjęcie właściwej decyzji dotyczącej wyboru odpowiedniej platformy e-commerce dla twojego sklepu internetowego będzie prostsze. Jeśli chcesz poznać inne najpopularniejsze platformy, zapraszam do zapoznania się z artykułem — Platformy do e-commerce - porównanie