Spis treści:

Znaczenia SEO dla biznesów online

SEO (Search Engine Optimization), jako jedne ze sposobów promowania firmy czy sklepu w Internecie, ma niebagatelne znaczenie dla biznesów — ogólnopolskich, międzynarodowych, a nawet małych i lokalnych.

Główną zaletą włączenia kampanii SEO w działania marketingowe jest zwiększenie widoczności strony w organicznych wynikach wyszukiwania. Wybór odpowiednich słów kluczowych oraz umiejętne zastosowanie ich na stronie, połączone z działaniami optymalizacyjnymi i link buildingiem (pozyskiwanem odnośników z innych stron) sprawi, że Twoja witryna zacznie częściej pojawiać się w wyszukiwarce.

Zwiększenie widoczności strony w wynikach wyszukiwania oznacza z kolei większy ruch na Twojej stronie internetowej, a to przekłada się na większą liczbę potencjalnych klientów i większe zyski.

Kolejną zaletą kampanii SEO jest budowanie świadomości marki i wizerunku firmy w Internecie. Im częściej Twoja firma będzie pojawiała się w wynikach wyszukiwania na zapytania wpisywane przez potencjalnych klientów, tym mocniej zakorzeni się ona w ich umysłach. A kiedy przyjdzie czas wybrania usługodawcy czy produktu, jak myślisz, o kim pomyślą w pierwszej kolejności?

Pozycjonowanie strony umożliwia kierowanie oferty do wybranej grupy docelowej, czyli osób, które mogą potencjalnie być zainteresowane Twoją ofertą. Można tego dokonać, trafnie wybierając słowa kluczowe, których taka grupa używa lub wykorzystując frazy z lokalizacją. Mamy wtedy pewność, że trafimy do osób, które szukają danej usługi w określonym regionie.

Wdrożenie kampanii SEO w działania marketingowe ma też wpływ na jakość strony. Działania SEO powodują zwiększenie jej wartości dla robotów wyszukiwarek oraz dla użytkowników (np. poprzez usprawnienie nawigacji, wprowadzenie dodatkowych funkcjonalności, przyspieszenie działania strony), co podnosi szansę na udaną transakcję.

I w końcu — kampanie SEO są inwestycją, która przyniesie długotrwałe efekty w postaci zwiększonego ruchu na stronie, który możemy przekuć na zysk dla firmy.

Rodzaje kampanii SEO

Obecnie SEO to nie tylko optymalizacja strony pod kątem widoczności w wynikach wyszukiwania czy masowe pozyskiwanie linków. Istnieje wiele różnych rodzajów kampanii SEO, które pozwalają na zwiększenie widoczności i atrakcyjności strony internetowej, realizując przy tym określone cele biznesowe. Poniżej znajdziesz listę najpopularniejszych rodzajów kampanii SEO i dowiesz się, jakie korzyści przyniosą dla Twojego biznesu online.

Treści czy elementy techniczne

SEO lokalne

Lokalne SEO to rodzaj kampanii SEO, którego celem jest zwiększenie widoczności strony internetowej w wynikach wyszukiwania w wynikach wyszukiwania na  frazy związane z określoną lokalizacją (np. dentysta Warszawa, fryzjer Gdańsk). Ten rodzaj kampanii jest szczególnie ważny dla firm, które działają lokalnie i chcą dotrzeć do potencjalnych klientów z określonej okolicy. Dzięki zastosowaniu odpowiednich strategii, takich jak optymalizacja strony pod kątem fraz lokalnych, wprowadzenie danych adresowych i mapy do strony, wdrożenie danych strukturalnych, zdobycie pozytywnych opinii, czy pozyskiwanie linków z lokalnych źródeł, firma może zwiększyć swoją widoczność w wynikach wyszukiwania i przyciągnąć więcej klientów z danego regionu.

SEO ogólne (szerokie)

SEO ogólne (szerokie) to rodzaj kampanii SEO, który obejmuje szeroki zakres działań mających na celu poprawę widoczności strony internetowej w wynikach wyszukiwania niezależnie od lokalizacji. Dzięki zastosowaniu odpowiednich strategii, takich jak wybór właściwych słów kluczowych, optymalizacja treści, budowa wartościowych linków i dbałość o jakość strony, firma może zwiększyć swoją widoczność i pozycję w wynikach wyszukiwania, także na frazy ogólne z dużą miesięczną liczbą wyszukiwań.

SEO dla sklepów internetowych

SEO dla e-commerce to typ kampanii SEO, który skupia się na optymalizacji pod kątem wyników wyszukiwania, które związane są z  produktami i kategoriami, oferowanymi w sklepie internetowym. Wymaga to wykorzystania specjalnych narzędzi oraz strategii, takich jak:

 • optymalizacja pod kątem SEO opisów i zdjęć produktów;
 • odpowiednie zarządzanie skanowaniem i indeksowaniem podstron;
 • wykorzystanie fraz z tzw. długiego ogona, czyli słów z małą liczbą wyszukiwań, ale charakteryzujących się dużo wyższą konwersją;
 • rozbudowa kategoryzacji produktów;
 • tworzenie pomocnych treści — poradniki, instrukcje;
 • pozyskiwanie wartościowych linków;
 • dbałość o jakość strony — dopasowanie do urządzeń mobilnych, intuicyjność i funkcjonalność.

Odpowiednia optymalizacja sklepu pod kątem wyników wyszukiwania pozwala na dotarcie do klientów, którzy aktywnie szukają produktów, oferowanych przez Twoją firmę. To z kolei zwiększa szanse na konwersję i zyski dla sklepu.

SEO techniczne

SEO techniczne to rodzaj kampanii SEO, który skupia się na poprawie jakości strony internetowej poprzez optymalizację jej kodu źródłowego, szybkości ładowania oraz poprawie dostępności dla robotów wyszukiwarek. Techniczna kampania SEO składa się m.in.:

 • zarządzania skanowaniem i indeksowaniem witryny,
 • poprawy struktury strony WWW,
 • poprawy struktury adresów URL,
 • użycia odpowiednich tagów HTML,
 • dostosowania witryny do urządzeń mobilnych,
 • przyspieszenia wczytywania się strony,
 • wykorzystania danych strukturalnych.

Kampania SEO techniczne przyczynia się do zwiększenia jakości i dostępności dla robotów strony internetowej, co przekłada się na lepszą jej pozycję w wynikach wyszukiwania i poprawę odczuć użytkowników.

Content marketing SEO

Content marketing SEO, nazywany również SEO contentowym, to rodzaj kampanii, którego celem jest tworzenie i optymalizacja treści na stronie internetowej pod kątem wyszukiwarek. Jego celem jest zwiększenie widoczność w wynikach wyszukiwania i przyciągnięcie większej liczby klientów.

Ten tym kampanii SEO wykorzystuje treści tworzone w ramach content marketingu, aby promować je w wyszukiwarce. Działania polegają przede wszystkim na tworzeniu wartościowych i angażujących treści na stronie internetowej, takich jak: artykuły, blogi, infografiki, filmy i zdjęcia. Ważne jest, aby treści te były nie tylko cenne dla użytkowników, ale również zoptymalizowane pod kątem fraz kluczowych. Dzięki temu będą one wyświetlać się wyżej w wynikach wyszukiwania, generując wartościowy ruch na stronie.

Ile kosztuje kampania SEO

Ile kosztują działania SEO?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, na pytanie ile kosztuje kampania SEO. Koszt zależy od:

 • historii domeny;
 • konkurencyjności otoczenia biznesowego;
 • obecnego stanu strony;
 • liczby i konkurencyjności słów kluczowych;
 • wielkości serwisu i jego typu;
 • skali działalności.

Każda kampania SEO wymaga indywidualnego podejścia, określenia celów, zakresu działań i sposobów mierzenia jej skuteczności.

Jeżeli chcesz poznać kosztorys kampanii SEO dla swojej strony lub sklepu, wyślij do nas bezpłatne zapytanie.

Zamów bezpłatną wycenę!

(czytaj więcej) Na podstawie tej zgody będziemy mogli skontaktować się z Tobą za pośrednictwem np. telefonu czy poczty elektronicznej w celu obsługi przez nas twojego zapytania. Administratorem Twoich danych osobowych jest KS Sp. z o.o. Gorzyce 141, 38-230 Nowy Żmigród, NIP: 6852338589. Gwarantujemy spełnienie wszystkich Twoich praw wynikających z ogólnego rozporządzenia o ochronie danych, tj. prawo dostępu, sprostowania oraz usunięcia Twoich danych, ograniczenia ich przetwarzania, a także prawo wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych (więcej na temat przetwarzania Twoich danych osobowych znajdziesz w Polityka Prywatności). (zwiń)

Jak długo trwa kampania SEO?

Kampania SEO powinna trwać nie mniej niż pół roku, ale tak naprawdę pozycjonowanie stron ma charakter ciągły. Nieustanne zmiany algorytmów, działania konkurencji czy zmieniające się oblicze rynku wymuszają weryfikowanie wcześniej przyjętych założeń i elastyczne dopasowywanie się do zaistniałych sytuacji.

Skuteczna kampania SEO - od czego zacząć podbój wyszukiwarek internetowych

Kampanie SEO mogą mieć różny przebieg i składać się z różnych elementów. Jednak główne kroki są niezmienne, choć mogą występować na różnych etapach rozwoju kampanii. Oto one.

1. Określ cele, jakie ma realizować kampania SEO

W procesie SEO niezbędne jest określenie celu biznesowego, jaki ma on realizować. Na tym etapie powinieneś dokładnie przemyśleć, co chcesz osiągnąć za pomocą kampanii SEO i jakie są Twoje główne priorytety. Może to być np. zwiększenie sprzedaży, poprawa widoczności w wynikach wyszukiwania, pozyskanie nowych klientów, czy budowa wizerunku marki.

Określenie celów pozwala na dostosowanie strategii SEO do potrzeb i celów firmy oraz na zdefiniowanie, jakie działania będą najbardziej skuteczne, aby je osiągnąć. Ważne jest, by cele były realistyczne i mierzalne. Dzięki temu będziesz w stanie je zrealizować i ocenić, jakie faktycznie efekty przynosi kampania SEO.

Dowiedz się więcej:

Określenie celów kampanii SEO

2. Wykonaj analizę rynku i konkurencji

Drugim etapem kampanii SEO jest wykonanie analizy rynku i konkurencji. Przeprowadź dokładny research rynku, na którym działasz, oraz sprawdź konkurencyjne strony, z którymi będziesz mierzył się w wyszukiwarce. Analiza ta pozwoli na poznanie specyfiki rynku, na którym działasz, oraz na identyfikację silnych i słabych stron konkurencji.

W ramach analizy zwróć uwagę na takie czynniki, jak trendy rynkowe, preferencje i zachowania użytkowników, działania konkurencji, ich pozycję w wynikach wyszukiwania, czy miejsca, z których pozyskują linki.

Wyniki analizy pomogą ci dostosować strategię SEO do specyfiki rynku i konkurencji.

Dowiedz się więcej:

3. Wybierz słowa kluczowe, które będą realizowały Twoje cele biznesowe

Trzeci etap to wybór właściwych słów kluczowych. Frazy kluczowe to wyrażenia, które użytkownicy wpisują w wyszukiwarki internetowe, w celu znalezienia interesujących ich produktów, usług lub informacji na konkretny temat.

Wybierając słowa kluczowe dla swojej firmy, zwróć uwagę na takie parametry jak popularność i konkurencyjność fraz, intencję czy związek z oferowanymi przez Ciebie produktami lub usługami. Ważne jest, aby wybrane słowa kluczowe były logicznie użyte w treściach na stronie internetowej.

Dobór słów kluczowych to jeden z podstawowych elementów kampanii, ponieważ na jego podstawie określa się, jakie nowe treści powinny być publikowane na stronie, a które z nich należy zoptymalizować pod kątem wyszukiwarek.

Dowiedz się więcej:

4. Optymalizuj treści pod grupy docelowe i roboty wyszukiwarek

Kolejny etap to optymalizacja strony internetowej, a dokładnie zawartej na niej treści. W tym kroku wykorzystaj listę fraz kluczowych z poprzedniego etapu. Umieść je w tagu title, nagłówkach, treści i opisach alternatywnych dla zdjęć. Nie przesadzaj jednak. Nadmiernie używanie słów kluczowych podpada pod "keyword stuffing" i może być przyczyną gorszych notowań witryny w wyszukiwarkach internetowych.

Pamiętaj! Optymalizując treść, miej na uwadze przede wszystkim swojego klienta. To dla niego treść ma być jasna, zrozumiała, wartościowa i angażująca.

Podczas optymalizacji warto zadbać o odpowiednie wykorzystanie nagłówków, list, tabel czy zdjęć. Uatrakcyjnią one wizualnie Twoją treść. Roboty zadowolą się z kolei prawidłowym użyciem znaczników HTML, które ułatwią im lepsze zrozumienie zawartości strony.

Dowiedz się więcej:

Evergreen content

5. Zoptymalizuj technicznie stronę, aby była bardziej przyjazny dla wyszukiwarek

Skoro już mowa o kodzie... Twoje działania optymalizacyjne powinny wyjść dalej poza dodanie prawidłowych znaczników nagłówków, tabel czy list wypunktowanych. Optymalizacja techniczna jest stosunkowo trudna i w części przypadków — niemożliwa bez zaangażowania w cały proces programisty. Jeżeli jednak chcesz, aby uruchomiona przez Ciebie kampania SEO okazała się sukcesem, konieczne będzie wprowadzenie niezbędnych poprawek.

Pod optymalizację techniczną podpada szereg działań, które na celu mają poprawne zarządzanie skanowaniem i indeksowaniem Twojej witryny przez roboty wyszukiwarek, przygotowanie strony do wyświetlania na urządzeniach mobilnych, czy zadbanie o spełnienie norm dotyczących szybkości wczytywania.

Na tym etapie warto także wdrożyć dane strukturalne. Są to informacje przekazywane w kodzie, które ułatwiają robotom interpretację. Mają jeszcze jedną zaletę, mianowicie uatrakcyjniają link Twojej strony w wynikach wyszukiwarek internetowych. Z pewnością widziałeś nieraz, że przy niektórych odnośnikach w Google pojawiają się gwiazdki, dodatkowe informacje o cenie lub informacje o stanie magazynowym — za taki wygląd w dużej mierze odpowiadają właśnie dane uporządkowane. Przegląd znaczników obsługiwanych przez Google znajdziesz pod tym linkiem.

Nie wiesz, co dokładnie szwankuje na Twojej stronie? Tutaj pomocny będzie profesjonalny audyt SEO, który nie tylko wylistuje błędy, ale też wskaże obszary do poprawy.

Jeżeli zależy Ci na poprawie widoczności witryny, koniecznie sprawdź naszą ofertę na audyt SEO lub skontaktuj z jednym z doradców.

Dowiedz się więcej:

6. Pozyskuj wartościowe linki

Link building — bo tak nazywa się proces pozyskiwania odnośników do strony - ma duże znaczenie w SEO. Algorytmy wyszukiwarek opierają swoje rankingi między innymi o to, jakie wiele domen posiada link do Twojej strony. Jeszcze kilka, kilkanaście lat temu do zbudowania ruchu organicznego wystarczyło zdobyć kilkaset odnośników z domen wątpliwej jakości. Dziś sprawa już nie jest taka prosta. Google przekłada jakość nad ilość, przez co zmieniło się też podejście do procesu link buildingu.

Podstawowym sposobem zdobywania linków, jest tworzenie treści na tyle ciekawych dla użytkowników, że będą chcieli się nimi podzielić z innymi. Niestety w większości przypadków liczba pozyskanych w tak naturalny sposób odnośników jest mała.

Sprawdzają się za to inne metody. Do budowy profilu linków możesz wykorzystać te techniki:

 • nawiąż współpracę z blogerami, influencerami lub ekspertami, którzy obracają się w Twojej branży lub komunikują z Twoją grupą docelową;
 • zbuduj relacje z innymi firmami lub partnerami biznesowymi i wymieńcie się odnośnikami do własnych stron;
 • współpracuj z lokalnymi mediami i portalami informacyjnymi. Jeżeli dostarczysz im ciekawy materiał, z pewnością wspomną o Tobie, a wtedy droga do pozyskania wartościowego linku jest już prosta;
 • wykorzystaj katalogi lokalne i branżowe;
 • znajdź portale, które oferują możliwość umieszczenia artykułu gościnnego. Ekspercki artykuł będzie dla nich wartościowy, a Ty zyskasz mocny link.

Nie są to oczywiście wszystkie techniki, jakie mógłbyś wykorzystać. Z całą pewnością jednak mogę powiedzieć, czego należy unikać. Wystrzegaj się kupowania linków. Jest to działanie, które w najlepszym razie przyniesie krótkotrwały efekt, a w najgorszym przyczyni się do ograniczenia widoczności witryny, lub nawet całkowitego jej usunięcia z rankingu Google, czy innych wyszukiwarek.

Dowiedz się więcej:

7. Pracuj nad doświadczeniami oferowanymi przez Twoją stronę

Działaniami, które pośrednio przyczyniają się do zwiększenia widoczności i ruchu z wyników organicznych jest dbanie o pozytywne doświadczenia użytkowników, którzy przebywają na Twojej stronie. Algorytmy wykorzystują to, jak użytkownicy wchodzą w interakcję z danym wynikiem wyszukiwarki i na podstawie tego potrafią podnieść jego pozycję, lub ją obniżyć.

Poza aspektami technicznymi (szybkość ładowania, przystosowanie do urządzeń mobilnych), czy wartościowymi treściami, zadbaj o to, by Twoja strona była funkcjonalna i czytelna.

Zwróć uwagę na to, czy:

 • wszystkie elementy są dobrze widoczne, 
 • przyciski działają prawidłowo, 
 • formularz kontaktowy nie zawiera zbędnych pól. 

Warto też pochylić się nad układem strony WWW, tak aby najważniejsze informacje można było szybko znaleźć.

Przy testowaniu różnych rozwiązań, czy zmiany w układzie, wykorzystaj narzędzia analityczne. Dane przez nie dostarczane, posłużą Ci do wprowadzania kolejnych usprawnień pod kątem doświadczeń użytkowników.

Dowiedz się więcej:

8. Wykorzystaj Social Media do wzmocnienia swojej pozycji na rynku

Choć obecność w Social Mediach nie przekłada się bezpośrednio na wyższe pozycje w wynikach wyszukiwania, warto uwzględnić je przy planowaniu promocji własnej firmy. Aktywność na Facebook'u, czy LinkedIn'ie, pozwala zbudować społeczności wokół własnej firmy oraz pokazać się w roli eksperta. Mogą też posłużyć jako kanał dystrybucji materiałów tworzonych w ramach content marketingu na firmowego bloga.

Nawet jeżeli nie myślisz o tym, by angażować się mocno w media społecznościowe, koniecznie sprawdź, czy Twoja witryna jest do tego przygotowana. Działania te określa się mianem Social Media Optimization. Należą do nich m.in. dodanie tagów Open Graph do podstron, dodanie przycisków do udostępniania treści i odnośników do profili firmowych oraz zadbanie o to, aby profile w mediach społecznościowych nawiązywały wizualnie do Twojej strony. Dzięki temu użytkownicy będą mogli w łatwy sposób dzielić się Twoimi treściami ze swoja siecią kontaktów, a udostępniony w mediach społecznościowych link będzie dobrze wyglądał.

Dowiedz się więcej:

9. Analizuj efekty kampanii SEO

Na koniec nie mniej ważna rzecz. Analiza wyników kampanii SEO pozwala ocenić, czy poczynione przez Ciebie działania przyniosły oczekiwany efekt. W zależności od tego, jakie cele biznesowe zostały na początku ustalone, do mierzenia efektów mogą posłużyć różne narzędzia. Najpopularniejszymi metrykami badanymi w trakcie trwania kampanii są:

 • liczba fraz kluczowych w pierwszej 3 (Top 3), w pierwszej 10 (Top 10) czy pierwszej 50 wyników organicznych (Top 50);
 • ruch organiczny;
 • współczynnik klikalności (CTR - Click-Through Rate)
 • liczba konwersji (konwersja może być np. wysłanie formularza lub dokonanie zakupu);
 • średni czas spędzony na stronie;
 • zwrot z inwestycji (ROI - Return on Investment).

Pamiętaj, że na analizie danych nie powinno się skończyć. Uzyskane z niej informacje posłużą dalszej optymalizacji, tak aby kampania SEO generowała dla Ciebie jak największe zyski.

Dowiedz się więcej:

Kampanie SEO - Rady i wskazówki dla osób planujących budowanie widoczności w organicznych wynikach wyszukiwania

Kampanie SEO to doskonały sposób na promocję własnej firmy czy sklepu internetowego w Internecie. Musisz jednak nieustannie pamiętać, że strona powinna być przede wszystkim dla Twoich klientów, a nie tylko zadowalać roboty wyszukiwarek. Powyższe etapy zarysowują kierunek, w którym należy podążyć, samodzielnie pozycjonując stronę.

Pamiętaj, jeżeli nie masz czasu, aby zadbać o widoczność swojej strony lub sklepu internetowego w Google, zwróć się do nas o pomoc. Przeprowadzimy dla Ciebie gruntowną analizę witryny, ustalimy strategię pozycjonowania, przygotujemy plan content marketingowy i link buildingowy, a co najważniejsze wdrożymy to wszystko w życie!

Zainteresowany? Sprawdź naszą ofertę!